Worm - ÇözümPark Sözlük
Solucan virüsü genellikle e-posta, kaynağı belirsiz programlar, forum siteleri, korsan oyun dvd ve cd leri gibi farklı yollarla bilgisayarlara bulaşır. Solucan da, virüs gibi, kendisini bir bilgisayardan diğerine kopyalamak için tasarlanmıştır ancak bunu otomatik olarak yapar. İlk olarak, bilgisayarda dosya veya bilgi ileten özelliklerin denetimini ele geçirir. Solucan bir kez sisteminize girdikten sonra kendi başına ilerleyebilir.
Solucanların en büyük tehlikesi, kendilerini büyük sayılarda çoğaltma becerileridir. Örneğin bir solucan, e-posta adres defterinizdeki herkese kopyalarını gönderebilir ve sonra aynı şeyi onların bilgisayarları da yapabilir. Bu, domino etkisinin getirdiği yoğun ağ trafiği işyeri ağlarını ve Internet'in tümünü yavaşlatabilir. Yeni solucanlar ilk ortaya çıktıklarında çok hızlı yayılırlar.
Ağları kilitlerler ve olasılıkla sizin ve başkalarının Internet'teki Web sayfalarını görüntülerken uzun süreler beklemenize yol açarlar. Solucan, Virüslerin bir alt sınıfıdır. Bir solucan genellikle kullanıcı eylemi olmaksızın yayılır ve kendisinin tam kopyalarını (olasılıkla değiştirilmiş) ağlardan ağlara dağıtır. Bir solucan bellek veya ağ bant genişliği tüketebilir, bu da bilgisayarın çökmesine yol açabilir.
Solucanlar yayılmak için bir "taşıyıcı" programa veya dosyaya gereksinim duymadıklarından, sisteminizde bir tünel de açabilir ve başka birinin uzaktan bilgisayarınızın denetimini eline geçirmesini sağlayabilir. Yakın geçmişteki solucanlara örnek olarak Sasser solucanı ve Blaster solucanı verilebilir.
 
WORM, "Write Once Read Many" (Bir Defa Yaz Çok Defa Oku) kısaltmasıdır. Bu terim, veri depolama teknolojilerinde kullanılan bir yöntemi tanımlamak için kullanılır. WORM teknolojisi, verilerin bir defa yazıldıktan sonra artık değiştirilemeyeceği, silinemeyeceği veya üzerine yazılamayacağı anlamına gelir. Bu nedenle, verilerin güvenliği, bütünlüğü ve kalıcılığı açısından önemli bir rol oynamaktadır. Bu teknoloji, özellikle finans, sağlık, hukuk ve diğer sektörlerde yasal gereklilikler nedeniyle veri arşivleme ve saklama ihtiyacı olan kuruluşlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.