wordpress - ÇözümPark Sözlük
Wordpress, bir web sitesi aracı, bir blog platformu yada bir CMS (Content Management System - İçerik Yönetim Sistemi) olarak tanımlabilir. Bir çok kullanıcısı tarafından SEO' ya (Search Engine Optimization) uygun olması, kolay yönetilebilir olması, fazla bilgi gerektirmemesinden dolayı internet sitesi sahipleri tarafından çok fazla tercih edilmektedir.
Açık kaynak kodlu olması ve GPL ile lisanlanmış olması ilk sahip olma maliyetini ücretsiz sağlamaktadır. Gönüllü geliştiricileri sayesinde eklenti ve tema gibi seçenekler ile esnek bir yapıya sahiptir.
Öyle böyle değil, yayımda ve yapımda emeği geçenlere binlerce teşekkür etsek azdır. Sırf web sitesi diye düşünmeyin onu, bazen hiç olmadık projede management console olarak görev icra eder.
Hele birde multi site management geldikten sonra artık tek noktadan yay yüzlerce siteyi kontrol et.
Wordpress varken tekerleği tekrar tekrar icat eden küçük ve orta ölçekli firmaları pek anlamıyorum. (Kaldı ki büyük firmalar bile artık wordpress'e yöneliyorken.) Özel yazılımlara para saçmak yerine çokda rahat cüzzi rakamlara bir site yaptırabilir sadece bu işlemle firmaları için büyük tasarruf yapabilirler. İşin özü site kullanıcınıza hitap etmeli. Mobil uyumlu olmalı. Rahatsız edici banner ve reklamlardan kaçınılmalı. Olabildiğince sade göz yormayan renkler seçilerek kurulmalıdır. Wordpress kullanabilen için büyük bir nimettir. Arama motorlarında yapmanız gereken mesleğinizi yazıp sonrasına wordpress tema yazmak ve ilk sayfadan karşınıza çıkan temalardan seçim yapmak. Önemli uyarı: Tema seçerken veya satın alırken mutlaka satın aldığınız yerin adını google yazıp boşluk bırakıp ardından şikayet yazarak aratmanız. Varsa o şikayetleri göz ardı etmemeniz.
eğer biraz php bilginiz varsa gerçekten takla attırabildiğiniz bir yazılım. hemen hemen istediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz. fakat eklenti kullanımına dikkat etmek gerekiyor, eklenti açığı yüzünden 2 kez web sitelerim hacklenmişti.