wake on lan - ÇözümPark Sözlük
Ethernet kartında ki bulunan biz özellik sayesinde uzaktan belirli bir packet gönderildiğinde bağlı bulunan bilgisayara power on komutunu verip bilgisayarı açabilen özellik.
WoL (Wake on LAN) bir ethernet güç standardıdır bu özelliği sunmak isteyenlere referanslar sunar. OSI referans modeli (bkz:osi-referans-modeli) 2. katmanında çalışır. Bir sihirli paket (magic packet) MAC adrese gönderilerek desteği olan NIC (Network Interface Card) uyanma işleyebilmesini sağlar.
İşletim sistemi ve bios/uefi desteği gerektirmektedir. Örneğin ACPI modu kapalı yada düşük modda ayarlı bir cihazda ayrıca WoL enable/disable ayarı da yoksa NIC herhangi bir enerji almayacağı, aktif olmayacağı için özellik sağlanamaz.
WoL etkinliği için led yanmıyor dahi olsa hız (10Mbit/s) ve enerji kullanımı en düşük seviyeye alınarak NIC etkindir. Bu da tam uyku modları için sıfır enerji tüketimi olmadığı anlamına gelir.
Tanımın aksine WAN ve uzak nokta desteği ayrı bir özellik olarak sunulabilmektedir.
Aynı tanım Wireless NIC'ler için de kullanılabilmekle birlikte (bkz:WoWLAN) enerji tüketimi sinyal karşılama gereği daha fazladır.