URL Filtreleme - ÇözümPark Sözlük
Bildiğiniz gibi internet sitelerini açmak için kullandığımız browser olarak isimlendirilen programlara, bu sitelere erişmek için bir adres kullanırız. Bu adrese URL denmektedir.

URL için daha fazla bilgi

Uniform Resource Locators'ın kısaltması olup. Genel formatı : protokol://host.domain[:port]/[[path]/[filename]] şeklindedir. Örneğin http://www.cozumpark.com/forum/index.html linkini incelersek.

http:Protokol , www:host, cozumpark.com:domain , /forum:path, index.html de dosya olmaktadır.(port belirtilmemiştir http için 80'dir)

Daha fazla detay bilgi için standardı oluşturan w3.org'u ziyaret edebilirsiniz.

URL deyip geçmemek lazım a harfi her zaman gördüğünüz a harfi olmayabilir. IDN homograph attack olabilir.( 0(sıfır) O(o harfi) benzemesi gibi..)

URL Filtering ise, şirket organizasyonu içerisindeki kullanıcıların hangi sitelere erişeceğini düzenlediğimiz firewall, proxy ve benzeri gateway yazılımlarında yaptığımız temel sınırlama işlemlerine verilen genel isimdir.

Hatta bazı Proxy - Firewall ürünlerinde dinamik URL filtering yapılır, yani siz elle facebook, twitter, youtube gibi siteleri yasaklamak yerine kategori bazlı video, sosyal ağ sitelerini yasaklamanız yeterli olur.