tiers - ÇözümPark Sözlük
DataCenter tarafındaki ölçek seviyesini belirleyen kriter.

Tier 1 = Non-redundant capacity components (single uplink and servers).
Tier 2 = Tier 1 Redundant capacity components.
Tier 3 = Tier 1 Tier 2 Dual-powered equipments and multiple uplinks.
Tier 4 = Tier 1 Tier 2 Tier 3 all components are fully fault-tolerant including uplinks, storage, chillers, HVAC systems, servers etc. Everything is dual-powered.
Tier standartlarının Uptime Enstitue tarafından ortaya atılması süreci, en güvenilir veri merkezleri nelerden ve nasıl oluşmalıdır sorununu çözmek amacıyla ortaya çıkmıştır.

Tier 1 Seviyesi Küçük işletmelere hizmet veren veri merkezleridir. Bilgisayar sistemleri, elektrik, mekanik tesisat yedeksizdir. Genel olarak 10 dakikadan daha fazla bir enerji kesintisine bir önlemi yoktur. Tahmini ,676 kullanılabilirlik sunmaktadır.
Tier 2 Seviyesi Enerji ve soğutma sistemlerinde kısmen yedeklik içerir. Jeneratör kullanarak 24 saatlik bir enerji kesintisine dayanabilmektedir. Tahmini ,741 kullanılabilirlik sunmaktadır.
Tier 3 Seviysi Yedek elektrik şebekesi içerir. Yedek enerji ve soğutma sistemleri içerir. Yedek hizmet sağlayıcıları içerir. 72 saatlik bir kesintiye karşı dayanabilir. Tahmini ,982 kullanılabilirlik sunmaktadır.
Tier 4 Sevitesi Bütün Tier 3 kriterleri sağlanır. Ek olarak 96 saatlik kesintiye dayanabilir. 7/24 çalışan bir personel ekibi mevcuttur. Yer seçiminde çok sıkı davranılır, yüksek güvenlik önlemleri alınmıştır.