Thin Provising - ÇözümPark Sözlük
Yeri gelmişken Thin Provisioning nedir ona değineyim. Eğer bu seçenek işaretlenmezse volume size olarak ayırdığım 50 GB lık alan storage pool üzerinde blok olarak ayrılır. Biz disk alanımızın ne kadarını kullanacağımızı tahmin edemiyorsak Thin Provisioning yaparak başlangıçta 50 GB ın 0 unu ayırıyoruz, bu miktar 15 gb yapıyor. İşletim sistemimize bu volume bağlandığında 50 GB alan olarak görünmekte fakat storage pool üzerinde 15 gb işgal etmektedir. Diskimizin doluluk oranı 15 gb ı geçse bile herhangi bir kesinti olmadan çalışmamıza devam edebiliyoruz. Bu aşamada diskmizin doluluk oranı belli bir aşamaya geldiğinde Equallogic bizi uyarsın istiyorsak onuda belirliyoruz. Örnek yapıda ayrılan bölümün doluluk oranı p e ulaştığında sistem bizi uyaracaktır, bu ayarı istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz.

Örnek
Kısaca bir örnekle açıklamak gerekirse eğer; elimizde 50 GB alana sahip bir datastore olsun ve biz bu store içinde 5 adet sanal sunucu oluşturalım. Herbir sanal sunucuya 10 GB alan verelim ve Thin Provisioning seçmeyelim. Bu durumda 6.sanal sunucuyu eklemek istediğimizde bizim yerimiz kalmaz ve sıkıntı olur. Ancak Thin Provisioning seçilirse biz 6.sanal sunucumuzu da oluşturabiliriz.
Depolama sistemlerinde kullanılan bir teknolojidir.Bu teknoloji sanal sistemlerin depolama çözümlerinde kullanılır.Bilindiği gibi sanal sistemler üzerinde sanal diskler oluşturulur.Geleneksel olarak bu diskler belirlenen sanal disk kapasitesi kadar fiziksel disk üzerinde yer kaplarlar.Sanal diskiniz üzerindeki veri miktarı ne kadar olursa olsun fiziksel disk üzerinde belirlediğiniz değer kadar yer kaplayacaktır.Örneğin siz 100 gb boyutlu bir sanal disk oluşturudunuz ancak bu sanal disk üzerinde 50 gb veri var. Bu durumda da sanal diskimiz fiziksel disk üzerinde yine 100 gb yer kaplayacaktır.Eğer ki bu sistemde thin provisioning özelliği kullanılır ise sanal diskiniz üzerindeki veri miktarı kadar fiziksel diskte yer kaplayacaktır.