start of authority SOA - ÇözümPark Sözlük
DNS zone içerisindeki bir kayıttır. Bu kayıt içinde bulunduğu zone için pek çok temel davranış şeklini ayarlamak için kullanılır.
Bu kayıt ile yapabileceğimiz ayarlar aşağıdaki gibidir.
 
Serial Number;  Zone için güncellik bilgisidir. Zone içerisindeki her bir değişiklik ( ekleme, çıkarma, değiştirme vb ) bu sayıyı "1" arttırmaktadır. Bu sayı eğer bu zone ikinci bir dns üzerinde secodary zone olarak eklenmiş ise, bu ikincil zone' un güncelleme olup olmadığını anlaması için kullanılır. Örneğin serial number primary zone üzerinde 53, secondary üzerinde 50, ikincil dns yine bu soa kaydındaki "Refresh interval" süresi dolunca birincil dns sunucusuna gelir ve bu numarayı kontrol eder, eğer numara aynı ise bir zone transferi talep etmez, ama numara daha güncel ise bu durumda bir değişiklik olduğu belli olur ve zone transferi talep eder.
 
Refresh interval; Bu zone için secondary bir zone tanımlanmış ise, bu secondary zone' un hangi sürede bir güncelleme kontrolü yapacağını belirleyebiliyoruz.
 
Retry interval; Zone transferi için birincil dns sunucusuna erişimde sorun yaşanması durumunda ( yani refresh interval süresi doldu, dns sunucusuna gittiniz ancak cevap alamadınız ) bir sonraki deneme süresini belirleye biliyoruz.
 
Expires After; Herhangi bir nedenden dolayı ikincil dns sunucusu, birincil dns sunucusuna ulaşamaz ise bu durumda üzerindeki kayıtları ne kadar süre saklayacağını ayarlayabiliyoruz.
 
Time To Live (TTL); Bu zone için varsayılan kayıt cache süresidir. Yani bir istemci veya diğer bir dns bizden sorgu ile bir kayıt öğrenirse bunu cache inde ne kadar süre ile tutacağını belirleyen bir kayıttır.
 
TTL for this record; Yukarıda anlattığımız TTL zone içerisindeki kayıtlar için geçerli olup bu TTL süresi sadece SOA kaydı için geçerlidir.
 
Daha fazla bilgi için
https://www.cozumpark.com/dns-domain-name-system/