smart host - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
Mail sistemlerinde kullanılan bir kavramdır. Genellikle bir şirket mail göndermek istiyor ise eğer ya şirket içerisine bir mail server kurar ve sahip olduğu internet hattı üzerinden mail gönderir veya hali hazırda şirket dışında başka bir firma tarafından kiralanan mail sunucularını kiralar. İlk durumda yani kendi içinizde mail server kurmak başta verilerin şirket içerisinde saklanması gibi pek çok nedenden dolayı pek çok kurumsal firma tarafından tercih edilir. Ancak bazı firmalar sahip olduğukları internet hatlarını kurumsal olarak almadığı için örneğin ADSL gibi aslında ev kullanıcısı için kullanılan hatlar ile mail göndermeye çalışır, ancak yurt dışındaki hemen hemen tüm RBL listelerinde Türkiye deki ADSL ip bloğu yasaklıdır, bu nedenle adsl üzerinden pek çok yere mail gönderimi sorun teşkil etmektedir.
Smart host işte tam bu noktada devreye giriyor, siz şirket içerisindeki mail server' a mailleri kendisi değilde x.x.x.x gibi smart host olarak ifade edilen diğer bir mail server' a iletmesini istiyorsunuz. Bu hizmeti tabiki satın almanız gerekmektedir. bir şirket ile anlaşıyorsunuz ve o şirket sizin mail server dan gelen mailleri dış dünyaya kendi ip adresi üzerinden iletiyor.
Tabiki bunun olması için siz domain adınızı temsil eden DNS sunucularındaki MX ve PTR kayıtlarını bu smart host ip adresi olacak şekilde güncellemeniz gerekmektedir.