ses hattı - ÇözümPark Sözlük
voip ve ses hatları genel olarak aynı sanılır fakat değiller sadece tt omurgasıyla mümkün olan dijital dedicated ses hattı imkanı vardır. pstn analog hattır, ayrı olarak metro ethernet fiber! ile aynı/benzer omurgadan çalışan dedicated port, fiber uçlu kurumsal stack bir de dijital çoklu hat denilen bir hizmet bulunur bu sağlayıcıların voip denilen hizmetlerinden ayrılır dijital hat denir.
did, pbx ve çoklu kanal isterlerini karşılamak üzere (eskiden 30 kanaldan başlıyordu) özel ayrılmış, simetrik, üzerinde int. trafiği olmayan bir yapıdır. ip santral olmadan da dijital santralle çalıştırılır. bu hat için mahaldeki en yakın tt dağıtım dolabından lokasyonun odasına fiber çekilir. bu hat üzerinde codec compressing yapılmaz o yüzden genel voip tarife, paket, hizmet türlerinden ayrılır, kaç bağımsız did istiyorsanız o kadar kanal gerektirir. en temiz ses trafiğini sağlayan dedicated türdür maliyeti de ona göredir, yüksektir. hazır da fiber kablo çekiliyor, altyapı uygulama masrafını ödüyorken o yüzden tt dan metro ethernet internet hizmeti de istenirse alınabilir. fiberin bazı kıllarını ses için ayırır, tanımlarlar.

bu dijital hattın dışında ki bütün ses ip hatları internet hattı üzerinden bandwidth tanımı veya metro ethernette bir, birkaç kılı voip tanımlayarak yürütülür. xdsl, gpon daki cihaz üzerinden port ile voip nat yapılması ile elbette ki farklıdır. did, fbx hizmeti alınabilir, yalnızca kurumsal anlaşmalarla bandwidth miktarı sabitlenebilir (codec de değiştirilebilir), yalnızca ip kaabiliyetli bağımsız santrallerle konuşabilir.
ip ses hatları verimlilik için aynı şekilde simetrik altyapıya ihtiyaç duyar bu yüzden me gibi fiber, g.shdsl, leased lined gibi bakır simetrik omurgalarla alınmalıdır. fiber olanı neredeyse tüm sağlayıcılardan satın alınabilir.

gpon fiber devreler gerçekte simetrik değildir ve tam kurumsal tarifeler olarak geçmez. 100/100 veriyoruz dediklerinde de simetrik değil upload yoğunluğa göre değişebilir. operatörler fiber denilen farklı türde xdsl ve gpon türü hatlardan ücretsiz voip nat hizmeti sunabilir fakat çoklu ip, did, pbx isteniyorsa kurumsal anlaşmalı hizmetlere yönelme gerektirirler.