hakkımızda

 

Bilişim’in yeni Sözlüğü!


Değerli ÇözümPark Ailesi ve sevgili Bilişim gönüllüleri,


Kurulduğumuz günden bu yana her daim elimizden geldiğince okumaya, öğrenmeye, bilgiye karşı saygılı olmaya, üretmeye çalışıyoruz. En önemlisi ise, daha önce gerçek anlamda hiç gerçekleşmemiş olanı yapıyoruz, yani sınırsız paylaşımın gücüne inanıyoruz.


Çok iyi biliyorduk ki bizler her ne kadar bireysel anlamda kendimizi geliştirirsek geliştirelim, bu gelişimden sektör çalışanları menfaat sağlamadıkça kişisel başarılar ancak kişilerle beraber yok olup gitmeye mahkûm olacaklardı, sektör ise bundan hiçbir yarar sağlayamayacaktı. İşte bu nedenle ÇözümPark’ ı kurduk ve sizlerin desteği ile bugünlere getirdik.
ÇözümPark’ın hedefi hiçbir zaman sadece normal bir bilişim forumu olmak değildi, bu nedenle onlarca değerli yazarı sizler için bir araya getirdik, yüzlerce makale, videolar, webcastler, seminerler ve etkinlikler şu an Türkiye’nin en iyi uzmanları tarafından ülkemiz bilişim sektörü için sunuluyor.


Hiçbir zaman gökten gül yağmayacağını, daha çok gül istersek daha çok fidan dikmemiz gerektiğini, oturduğumuz yerden sadece eleştirmek yerine üretmek gerektiğini, topluma karşı ancak bu şekilde yararlı olabileceğimizi çok iyi biliyoruz…


Bu nedenle sizlerin karşısına yepyeni bir projemiz ile daha çıkıyoruz; ÇözümPark Bilişim Sözlüğü !


Bu sözlük projesindeki ana hedefimiz, eksikliğini büyük ölçüde hissettiğimiz Türkçe bilişim sözlüğünün uzman yazarlar tarafından, saha tecrübelerinin de vermiş olduğu bilgi ve deneyimle yeniden oluşturularak, sektör çalışanlarının en doğru bilgiye daha hızlı erişimini mümkün kılmaktır.


Tomurcuk derdinde olmayan ağaç odundur diyerek, tomurcuk açmaya devam ettiğimizi bildirir, saygılar sunarız.

 

 

ÇözümPark Bilişim Sözlüğü Yönetimi, ÇözümPark Portal’ı yönetim kadrosundan tamamen ayrıdır. Bu nedenle yazar başvuru kabul aşamasında değerli yazar adaylarımızdan CV talep edilmektedir. ÇözümPark Bilişim Portalı üzerinde gösterdiğiniz aktiviteler yazarlık sürecinde büyük önem taşımak ile beraber, bu zorunlu bir gereksinim değildir; Yani ÇözümPark Portalı üzerinde hiçbir aktivite göstermemiş, hatta üyesi bile olmayan, ancak sektörde kendini gerek makaleleri gerekse yaptığı proje ve iş kariyeri ile kanıtlamış profesyoneller yazar seçilebilmektedir.

 

ÇözümPark Bilişim Sözlüğü Editörleri, sözlük içerisindeki kaliteyi ve özgün içeriği oluşturmak ve sonrasında bunu korumak için yazar seçerken çok ciddi kriterlere sahip bir eleme gerçekleştirmektedirler. Bu süreçte ÇözümPark Bilişim Portalı üzerinde çok aktif olmasına karşın yazarlığı kabul edilmeyen değerli üyelerimizin bu kriterleri sağlamıyor olmasından dolayı olumsuz dönüşler yapılmaktadır. ÇözümPark Portalı üzerinde göstermiş olduğunuz başarılı paylaşımlar gerek üyeler gerekse portal yöneticileri tarafından takdirle karşılanmaktadır. Ancak unutmayınız ki, ÇözümPark Bilişim Sözlüğü’nün amaçları, misyonu ve vizyonu, ÇözümPark Bilişim Portalı hedeflerinden kesinlikle farklıdır. Bu nedenle her iki yapıyı birbirine karıştırmamanızı rica eder, her iki yapı üzerindeki işleyişin birbirinden ayrı olduğunu sizlere yeniden hatırlatmak isteriz.

 


Sözlük Yazarlığı kabul aşamasında toplam alınması gereken puan hesaplanırken aşağıda yer alan bir kaç örnek kriter göz önünde bulundurulmaktadır:

 


-          Mezuniyet
-          Yabancı dil
-          Çalıştığı şirket, görevi ve buradaki çalışma yılı süresi
-          Kişisel blog ve hit sayısı ( www.alexa.com baz alınmaktadır )
-          Sektördeki bilinirliği ve başarılar
-          ÇözümPark Portalı üzerindeki aktiviteleri
-          Bilişim Sektörü içerisindeki bağlı olduğu grup, community, dernekler ve buradaki aktiviteleri
-          Referanslar (Yazar adaylarımızdan istenmemektedir.)

 


Bunlar sadece temel kriterler olup, blog sayfanızda yazdığınız makale ve metinlerdeki imla hatalarına kadar geniş bir inceleme yapılmaktadır.

 


Hoşgörünüz için teşekkür ederiz.

 


ÇözümPark Bilişim Sözlüğü Yönetimi