raid 1 - ÇözümPark Sözlük
Birden çok diskin aynı anda okuma ve yazma yapması ile oluşturulan veri saklama mimarileridir. Genel olarak bir sabit disk' in yazma ve okuma hızı sınırlıdır. Eğer çok daha hızlı bir disk ihtiyacınız var ise, yani okuma ve yazma değerli hatta cevap süreleri noktası sizin için önemli ise ( SQL Server, Exchange Server vb sistemlerde bu okuma yazma hızları çok önemlidir ) bu durumda bir diskten alacağınız performans çoğu kez sizler için yeterli değildir.

Bu nedenle birden çok diski bir RAID kümesi haline getirip tek bir disk gibi işletim sistemlerine tanıtabiliriz. İşletim sistemi üzerinden baktığınız zaman örneğin 100GB lık tek bir disk alanı görürsünüz ancak aslında bu arka planda çalışan belki 5 belki 10 tane disk ile sağlanmaktadır.
RAID kümelemesinde farklı teknolojiler ve disk sayıları kullanılmaktadır. RAID 0, 1, 5, 6, 10 vb.
Bu konu hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz

http://tr.wikipedia.org/wiki/RAID
Mirror kelime anlamıyla düşünüldüğünde ayna,yansıtmak gibi manalara gelmektedir. Bizim için bir sabitdiskteki bilgilerin aynı anda diğer bir sabit diske yazdırılması anlamına gelir. Ve sabitdisklerden herhangi birinin bozulması durumunda diğerinin devreye sokulması sisteminizde data kaybı olmadan işlerinizin kaldığı yerden devam etmesini sağlayacaktır. Mirror için gereksinimimiz iki adet disktir. Sabitdisklerinizin boyutunun aynı olması gerekmemektedir .Mirror yapmak istediğiniz volume kadar alanınızın ikinci diskte olması yeterlidir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta RAID1 in size toplam alanınızın sini sunduğu geri kalan nin ise miror için kullandığıdır. Örnekleme gerekirse 2 adet 40 GBsabitdiskimizin olduğunu varsayarsak ve biz bu iki diski miror yaparsak toplamalan 80 GB olmasına karşın yalnız 40GB lık bir alanı kullanabileceğiz. Burda hatırlatılması gereken bir diğer husus ise sistemin aynı bilgiyi ikinci sabitdiske de yazması yazma hızına yavaşlık getireceğidir. En büyük avantajı ise software RAID5 in aksine boot ve sistem volumlerini de mirror ile koruyabilmemizdir. RAID1 ilave bir güvenlik için mirordeki diskleri ayrı denetleyicilere takmaktır. Örneğin eğer disklerimiz IDE ise disklerden tekini Primary IDE Controller a diğerini ise Secondary IDE Controller a takılması daha mantıklı olacaktır. Aynı şekilde SCSI diskler için farklı kanallara takılması veya farklı SCSI kartlara takılı olması bize ek bir avantaj sağlayacaktır.