NVR - ÇözümPark Sözlük
NVR (Network Video Recorder) Ağ Erişimli Video Kayıt Cihazı anlamına gelen IP tabanlı, daha yüksek kamera adedi ve yüksek çözünürlüklere imkan veren CCTV kapalı devre yayın güncel cihazlarının genel adıdır.
Yüksek çözünürlüğe sahip IP kameralardan ethernet ağı yoluyla görüntüleri dahili hafızasına veya harici storage gibi ortamlara kaydeder. Kamera destek adedi yani kanal kapasitesi neredeyse sınırsız gibidir ürünler kanal kapasitelerine göre sınıflandırılmaktadır. 500 cam CCTV sistem imkanı tanır. Raid, Cluster, cihaz yedekliliği imkanları geniştir. Kablosuz kurulum ve PoE (Power Over Ethernet) imkan tanır. Network altyapısının imkan verdiği mesafelere ulaşabilir. IP Kamera çözünürlük ve desteği cihaz kapasitelerine göre değişmektedir ürün temelli incelenmelidir.
İdeal yapılandırma için VLAN'lar ile diğer network'ten ayrılmalıdır. High Definition video transferi oldukça fazla bandwidth ihtiyacı doğurduğundan network cihazları incelenmeli, PoE cihazların adetlere göre güç hesapları yapılmış olmalıdır. Yine cihaz sınıfı IP kameralarda seçilecek çözünürlük ve adetlerine göre görüntü işleme ve disk performansı hesaplanarak seçilmelidir.
Bazı server ve storage tabanlı WMS (software-based Video Management System) sistemler de NVR olarak adlandırılabilmektedir.