Yazılımlar için zaman çok önemli bir değişkendir. Active directory, Firewall, SQL veya aklınıza gelen pek çok farklı sistem için saat' in doğru olması çok önemlidir. Eğer bu sistemleri tekil olarak düşünürseniz sistem saatinin yanlış olması sadece o sistemden alınacak raporları etkiler. Ancak bu sistemleri aynı ortamda kullanacaksınız, yani bir Active Directory domain ortamında, firewall, sql, sharepoint, SSL VPN, Exchange ve benzeri, bunların saatlerinin aynı olması gerekmektedir. Aksi halde iletişim sorunları yaşanmaktadır.

NTP burada devreye girip tüm bu istemciler için ( hatta sunucular için bile, IBM, HP ve benzeri sunucuların BIOS seviyesinde NTP tanımı yapılmakta olup bu sunucular saat bilgisini NTP den alabilirler ) saat bilgisi sağlamaktadır. Saat bilgisi merkezi olarak sağlandığı için tüm istemcilerin saati aynı olmaktadır.

NTP aslında protokolün ismidir, yani Network Time Protocol, ancak NTP dendiğin de biz bir sunucu hatta PDC yani ana domain controller' u anlıyoruz. Çünkü active directory yapılarında PDC varsayılan olarak NTP server' dır.
NTP Network Time Protocol ( Ağ Zaman Protokolü ). NTP, değişken gecikmeye sahip paket anahtarlamalı ağlar üzerindeki makinaların saatlerinin senkron (eş zamanlı) olarak ayarlanmasını sağlayan bir protokoldür.