node-red - ÇözümPark Sözlük
Birkaç projede kullandım, öyle ufak tefek projeler de değil hani. Proje içerisinde bazı noktalarda raspberry pi bağlayıp üzerinde nore-red koşarak çok güzel işler yapmışlığımız var.
kod yazmadan program mı olur demeyin bence bir deneyin. Hele ki seri cihazlar, tcp server - client haberleşme gibi işlemler yapacaksanız boşuna satır satır kod yazıp yok try yok except uğraşıp durmayın, node-red size bir blokla binlerce satır kodun yaptığı işi sunuyor hemde binlerce kez test edilmiş, bugüne kadar geliştirilmiş şekilde sorunsuz.
düşünsenize elinizde bir makinenin üretim sensörlerinden veri alan kartınız var ne yapalım sensörden gelen veriyi oku, varsa yapılacak işlem yap ve rest api ile biryere post et 3 blokda halletik bile.
IBM tarafından Node.js üzerine inşaa edilen akış tabanlı programlara yapabilmenizi sağlayan bir sistemdir.
lego gibi blokları birbirine bağlayarak kod yazmaya bile gerek kalmadan programlar yapabilmenizi sağlar, genellikle IoT cihazlarıyla çalışmak için çok iyi bir platformudur. Node-red bir geliştirme kartında bile iot cihazlarından verileri kod yazmadan toplayıp istediğiniz yere istediğiniz protokol ile gönderebilmenizi sağlayabilir bir gateway olarak kullanılabilir.