nextcloud - ÇözümPark Sözlük
Nextcloud, herhangi bir sunucu üzerinde dosya barındırma/depolama servisi oluşturma imkanı sunan php ve java-script tabanlı client-server yazılımıdır. Fonksiyon özellikleri açısından Dropbox’a benzeyen Nextcloud ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır. İsteyen tüm kullanıcılar Nextcloud’u kendi sunucularına kurarak mobil ve pc platformlarından yönetip kullanabilir.

Nextcloud’un Dropbox karşısındaki en büyük farklılığı bu yazılımın “kendin pişir kendin ye” tarzında oluşu, depolama sisteminizi kendinizin oluşturuyor olmasıdır. Verilerinizi depolamak için bir bulut sunucu ihtiyacı hissediyor ancak Dropbox veya Google Cloud’a güvenmiyorsanız, Nextcloud yazılım paketini kullanarak kendi sunucunuzu oluşturabilirsiniz. Bu sayede verilerinizin 3. kişilerle paylaşılması ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca NextCloud kullanıcısı olduğunuzda popüler bulut servislerinin aksine sunucu ve dosyalarınız üzerinde tam erişim ve yetki hakkına sahip olacaksınızdır. NextCloud aslen ownCloud’un bir geliştiricisi olan Frank Karlitschek tarafından fork edilerek oluşturulmuş, gelişimine daha sonra ownCloud ekibinin de katılmasıyla yaygınlaşmıştır. Bugün, kişisel verilerini bulut üzerinde depolamak isteyen kullanıcılar, birlikte çalışan takımlar ve daha birçok nedenden dolayı bir bulut sunucuya ihtiyaç duyan kimseler ücretsiz olarak NextCloud’u kullanıyor.

Daha fazla bilgi için

https://www.cozumpark.com/nextcloud-kurulum-verileriniz-icin-guvenli-bir-barinak/
https://www.cozumpark.com/nextcloud-kurulumu/
https://www.cozumpark.com/nextcloud-temel-ayarlar-ve-uygulamalar/
Nextcloud, dosya barındırma hizmetlerini oluşturmak ve kullanmak için bir istemci-sunucu yazılımı paketidir. Nextcloud ücretsiz ve açık kaynaklıdır; bu, herkesin onu kendi özel sunucu cihazlarına kurmasına ve çalıştırmasına izin verildiği anlamına gelir.