Netbios ( Network Basic Input/Output System ) network üzerindeki cihazların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlayan bir API' dır. Ancak çoğunlukla Netbios bir protokol olarak bilinsede aslında bir protokol değildir, aksine protokol üzerinden iletişim sağlayan bir API dir. Örneğin ilk olarak 1983 yılında IBM tarafından geliştirilen ( aslında systek isimli bir firma IBM için geliştirme yapmıştır ) Netbios o dönem popüler olan IPX/SPX protokolü üzerinden çalışırken sonrasında Microsoft' un windows işletim sistemleri için Netbios' u geliştirmesi ile artık TCP/IP protokolü üzerinde çalışmaktadır ( Netbios over tcp/ip ).

Netbios isimleri küçük ağlar için kullanılmaktadır (yani internet üzerinde değilde şirket içi ağlarda ), bunun temel sebeplerinden biri isim kayıt sürecinde bir otorite kullanılmıyor olmasıdır. Örneğin dns isimleri için dns server yetkili bir otoritedir. Eğer bir isim kayıt ettirmek istiyorsanız yetkiniz dahilinde dns kayıtlarını yapabilirsiniz. Netbios isimleri ise ortama giren bir bilgisayar broadcast olarak tüm bilgisayarlara kullanmak istediği ismi söyler ve eğer bu ismi kullanan ve buna itiraz eden biri çıkmazsa bunu kullanmaya devam eder, böyle bir yapıda çalıştığı için internet gibi büyük ağlarda kullanılmaz. Zaten bu network trafiğini engellemek içinde WINS adını verdiğimiz servis kullanılır.

özetle her makinenin bir netbios birde dns ismi vardır, netbios isimlerini kullanan programlar ilgili makineye bu API üzerinden erişir. Örnek vermek gerekir ise siz browser açar ve portal.cozumpark.com yazarsanız, cozumpark.com alan adı altındaki portal dns isimli makineyi http protokolü ile çağırırsınız, ancak başlat - çalıştır bölümünden \\portal derseniz bu durumda aynı makinenin netbios ismi ile UNC yapmış olursunuz. Yani kullandığınız uygulamalara göre hedef bilgisayarların farklı isimleri kullanılabilir.

Birde domainlerin netbios isimleri vardır. Örneğin siz bir active directory domain kurarsanız buna uzantılı bir isim vermek zorundasınızdır, cozumpark.com veya cozumpark.local veya cozumpark.com.tr vb, bir sonraki ekranda ise bu uzantı bölümü atılır ve geriye kalan yani cozumpark o alan adının netbios ismidir.

bunun da iki şekilde kullanabilirsiniz, örneğin bir makineyi domain' e almak istiyorsunuz, alan adı için cozumpark.com yazarsanız bu istek dns üzerinde yorumlanır ve size cevap döner, eğer cozumpark yazarsanız bu durumda wins var ise wins yok ise broadcast mesaj ile domain bulunur.

yine windows 2000 öncesi sistemler veya firewall, mail gateway vb kutu çözümler ve 3 party yazılımlar AD entegrasyonu sırasında domainlerin netbios isimleri ile kimlik doğrulama yapar.

Örneğin siz xp veya windows 7 bir işletim sisteminde [email protected] veya cozumpark\hakan şeklinde logon olabilirsiniz, ancak microsoft olmayan ürünler için UPN dediğimiz [email protected] şeklindeki yazım desteklenmez ve netbios name kullanmanız gereklidir yani domain alan adı\ kullanıcı ismi gibi.