NAS - ÇözümPark Sözlük
NAS cihazı aslında LAN’a bağlı yüksek erişim hızında depolama yapabilen bir dosya sunucusudur. Genel kullanım için oluşturulmuş olan işletim sistemi, NAS cihazlarında sadece dosya paylaşımıyla ilgili işlemleri yapabilmek için sadeleştirilmiş, dosya I/O ‘ları (input/output) gerekli protokoller eklenmiş ve bu iş için optimize edilmiştir. . NAS Server olarak da adlandırılan bu cihazlara her ne kadar sonuna “Server”ibaresi ekleniş olsa da yanılıp veri depolayıp paylaşıma açmaktan daha başka özellikler (DNS Server, DHCP Server) kazandırmak mümkün değildir.

Bir NAS cihazı alttaki bileşenlerden oluşur.

Bir ya da daha fazla network kartı. (Örn: Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, ATM vb.)
Network File Systems (NFS) ya da Common Internet File Systems (CIFS)
Patentli; Windows, Linux ya da Unix tabanlı işletim sistemi.
Fiziksel diskleri bağlayıp yönetmek için endüstri standardı protokoller (SATA,SCSI, Fibre Channel)

NAS cihazları çoklu dosya servisi protokollerini desteklemekle birlikte bunların en genel olanları NFS ve CIFS’tir.

NFS; Sun tarafından geliştirilmiş olup Unix tabanlı işletim sistemleri tarafından kullanılır. Bilgisayarlar arası haberleşme için Remote Procedure Call (RPC; Microsoft’un çevirisine göre Uzak Yordam Çağrısı) servisini kullanır. Eğer dosya transferi için TCP/IP protocol yığını kullanılacaksa hem sunucuda hem de istemcide TCP/IP’nin kurulu olması gerekmektedir.

CIFS ise Microsoft ‘un Server Message Block (SMB) protokolünün public yani halka açılmış varyasyonudur. SMB genellikle LAN’lerde kullanılır ve FTP ve HTTP gibi varolan Internet uygulama protokollerinin tamamlayıcısı olarak gösterilebilir.

CIFS protokolü ile Client’lar;

Local’deki ya da Server üzerindeki dosyalara erişip onlara read/write yapabilir.
Unicode dosya isimleri kullanılabilir.
Network hatalarında bağlantı otomatik olarak restore edilebilir.
Diğer clientlarla özel kilitlerle dosya paylaşabilir.
Her eve, küçük-orta segment işletmeye lazım depolama cihazlarıdır. Yüksek alan ihtiyacı dışında, yüksek transfer copy-write ihtiyaçlarında iyi planlanması gerekmektedir DIY çözüm kaynağı oldukça fazladır. Belirli niteliklere sahip her cihaz özellikle eski tower sunucular piyasada satılan hazır 4xdisk'li çözümlere göre daha iyi seçenek haline getirilebilir. Her zaman olduğu gibi Desktop mainboard'lar yeterli güç ihtiyacını karşılamalarına rağmen disk köprü yetersizlikleri ile bu işe pek uygun değildir fakat workstation düzeyi board'lar kullanılabilir.
Temel olarak gerekenler;
- Size gerekli kadar diski yatay veya dikey olarak montaj edebileceğiniz yeterli soğutmayı sağlayabilecek midi yada mini tower bir kasa. Bir çok tower workstation'a ve entry level tower sunucuya dikeyde 8+ disk gerekli yuvalar alınarak hotswap olarak kurulabilir.
HPE Proliant microserver boş alındığında gayet iyi bir çözümdür. Ama pahalı denmemeli bu işin disk performansında hayati olan fiziksel raid desteği ve uzun vadede part imkanı, güvenirlilik alabileceksiniz.
Supermicro cihazlar bulunabilir.
- Yeteri kadar işlemci, 8/16/max 32 bellek.
- 5+ disk ve yüksek perf. tercihinde mutlaka fiziksel raid controller. Onboard çözümler yeterli değil OS üzerinden soft raid yapmaktan +1 daha iyi sadece. Dikkat 2. el server based raid ctrl çok eski olmasın. Büyük disk sığalarını desteklemez. SATA SSD kurmak farklı birşey gerektirmiyor. M2 SSD ise taban donanım maliyetleri çok yükseltir. Raid ctrl olmuyorsa da olur o vakit OS tercihi değişmeli (unraid), cpu i7/Xeon, ram ecc olmalı.
- mutlaka SSD caching ve install OS on SSD
- Dual Intel, Broadcom NIC. Ev şartlarında direkt bağlayabilecekseniz 2.5 GbE üzeri gereksiz.
- Seagate Ironwolf Pro/Enterprise Cap./WD Ultrastar (5400 olabilir)
- OS: Freenas, TrueNAS, Unraid, OpenMediaVault, Acronis Files Connect (mac için)
hepsi bu kadar.