yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

16 + 13 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
cozumpark cozumpark cozumpark
 • name server

  Bir DNS zone ( alan adı ) için yetkili DNS sunucu ismine name server denmektedir.
  Bildiğiniz gibi bir DNS server üzerinde pek çok farklu zone tutabilir. Örneğin hosting amaçlı kurduğunuz bir windows server işlerim sistemi üzerinde DNS servisini kurup içerisine a.com, b.com, c.com, hakanuzuner.com, cozumpark.com gibi zone' lar açabilirsiniz.
  Ancak önemli olan bu alan isimleri için sizin yetkilendirilmiş olmanızdır. Yani siz kendi dns sunucunuz içerisine cozumpark.com isminde bir zone açıp sonra içerisine bir adet www isminde A kaydı açmanız ve buraya kendi ip adresinizi yazmanız insanları çözümpark yerine sizin sitenize yönlendirmez
  Çünkü cozumpark.com domain sahibi, alan adını aldığı yere bir ns bilgisi girmektedir. Yani bu alan adının sorumlu dns sunucusu x.x.x.x gibi. Tabiki bu x.x.x.x real bir ip olmalıdır yani 192, 10 vey 172 gibi iç network için kullanılan ip leri ns olarak tanımlayamazsınız. Çünkü insanlar bu ip leri internet üzerinde bulamazlar.
  Peki ns olmak için ne yapmalı ? Alan adını aldığınız yere bir NS veya birden çok NS kaydı açtırmalı ama ip adresi olarak sizin DNS sunucunuzun intenete çıktığı çıkış ip adresi yani real ip yada kolay anlaşılması için adsl ip adresini vermeniz gereklidir. Sonrasında ise modemde UDP 53 nolu portu bu sunucuya doğru yönlendirmeniz yeterli.