Mist Computing - ÇözümPark Sözlük
Mist Computing Nedir?

Mist, mikro denetleyiciler ve sensörlerden oluşan bir ağın en uç noktasında kullanılır. Mist computing, uç noktada çalışarak, sensörde bulunan hesaplama ve iletişim yetenekleri yardımıyla kaynakları toplayabilir. Mist computing altyapısı, verileri fog computing düğümlerine ve sonunda buluta aktarmak için mikro denetleyicileri ve mikro bilgisayarları kullanır. Bu ağ altyapısını kullanarak, sensör üzerinde rastgele hesaplamalar işlenebilir ve yönetilebilir.

Mist computing, toplu taşıma araçlarında IoT için inanılmaz derecede yararlı olabilir, çünkü cihazlar sabit olmayabilir ve yalnızca tek bir amaca hizmet edebilir. Örneğin, yolcuları bir otobüsün durumu hakkında bilgilendiren IoT sensörleri örnek verilebilir.

Artıları
Mikro denetleyiciler ve sensörlerin yardımıyla yerel karar vermeyi mümkün kılabilir. Ağ geçidine, sunucuya veya yönlendiriciye yalnızca gerekli veriler aktarıldığı için bant genişliğini ve pil gücünü korumaya yardımcı olabilir. Ek olarak, yerel düzeyde veri gizliliğini sağlayabilen veri erişim kontrol mekanizmalarının kullanılmasını sağlar.

Eksileri
Mist computing altyapısında kullanılan mikrobilgisayarlar ve sensörler yalnızca hafif veri işleme ve dar bir görev yelpazesi için kullanılabilir. Dolayısıyla bu cihazlar sınırlı uygulamalar için kullanılabilir.

https://www.hakanuzuner.com/fog-edge-ve-mist-computing-nedir/