bu bir ukde! doldurmak ister misin?
Türkçe karşılığı Microsoft Sertifikalı Eğitmen olarak bilinen MCT bir sertifika olup  microsoft ürünlerinin eğitimlerini vermeye yetkin kişilere verilmektedir.
MCT olmak için öncelikle yetkili bir Microsoft eğitim merkezine başvurmanız gerekli, burada sizlerin MCT olabilmeniz için TTT ( Train The Trainer - Eğitimcinin Eğitimi ) adı altında iki günlük bir eğitime gönderiyorlar ve bu eğitimde size klasik sunum teknikleri anlatılıyor. Sırtınızı öğrencilere dönmeyin, göz teması kurun vb. Son gün ise istediğiniz herhangi bir konuda ( isterseniz yemek tarifi bile olur ) 5 dk lık bir sunum yapıyorsunuz ve bu sunum Microsoft' a gönderiliyor. Muhtemel ( %99, kekeme değilseniz ) MCT oluyorsunuz. Yani aslında MCT olmak mesele değil, zaten 2011 yılı itibari ile 200 e yakın MCT var Türkiye de ama gelin görünki adam gibi eğitmen elin parmaklarını geçmez.
Eğer bir eğitim kurumu yenileme yaparsa her yıl 35$, kendiniz yaparsanız 50$ vererek yenileme yapmanız da gerekmektedir. Eğitim vermek şart gibi bir takım yazılar var bunlar şart değil 50$' ı ödemeniz yeterli :)