Kutu lisans ve OEM lisans arasındaki fark nedir? - ÇözümPark Sözlük
"Kutu lisans" ve "OEM lisans" arasındaki fark, lisansın nereden ve nasıl satın alındığına ve kullanım şartlarına dayanmaktadır.

Kutu lisans: Bu tür bir lisans, Windows işletim sistemi için bir kutuda fiziksel olarak satın alınan ve kullanıcının bilgisayarına yükleyebileceği bir lisansdır. Bu tür bir lisans, kullanıcıya ömür boyu geçerli bir lisans verir ve kullanıcıya Microsoft tarafından yayınlanan güncellemeler ve yeni özellikler gibi özel avantajlar sunar. Ancak yeni sürümleri içermez (istisna olarak örnek w10 alırsınız Microsoft ücretsiz windows 11 hakkı verir bunlar hariç, ama normal şartlarda örnek kutu office 2019 aldınız bunu 2022 ye yükseltemezsiniz)

OEM lisans: Bu tür bir lisans, bilgisayar üreticileri tarafından yazılımın satın alındığı ve bilgisayarlarına yerleştirildiği lisansdır. OEM lisansı sahibi olan kullanıcılar, Microsoft tarafından yayınlanan güncellemeler ve yeni özellikler gibi özel avantajlardan yararlanamazlar. OEM lisansları genellikle sadece bilgisayarın garanti süresi içinde geçerlidir ve kullanıcının bilgisayarını başka bir bilgisayara taşıması halinde geçersiz olur.

özellikle GGWA lisansı kutu lisans ile aynı işlevi görür fakat kutu lisanslar daha pahalı olabilir ve OEM lisanslar sadece bilgisayar üreticileri tarafından satılır.