Bütünleşik ekran kartı demektir. Yani bilgisayarlarda ekran kartı normalde ayrı bir parça olarak satılır, takılır ve kullanılır. Ancak özellikle mikro segment veya bazı sunucu gibi ürünlerde Ekran kartı anakart üzerinde bütünleşik gelir.

Bunun ürüne göre farklı nedenleri olur.

Örnek Micro segment yani küçük, monitör arkasına bile monte edeceğiniz kasalarda ekran kartı için ayrı bir slot ve yer olmadığından onboard veya integrated ekran kartları kullanılır.

Sunucularda ise yüksek bir GPU kullanımı söz konusu olacak ise zaten ayrıca ekran kartı alınacağı için bütünleşik bir ekran kartı ile gelir ve ek olarak müşteri grafik ihtiyaçlarına göre grafik kartı alır veya tam tersi sunucuda eğer bir grafik işlemi olmayacak ise bu durumda da bütünleşik ekran kartları yeterli olacağı için ek olarak ekran kartı masrafı, slotu ve enerjisinde kaçınmış olursunuz.
Entegre grafik kartları son yıllarda artık işlemci ile birlikte sunulmaktadır. Daha önceleri anakart üzerinde gördüğümüz cipler artık güncel ürünlerde işlemci ile birlikte sunulmaktadır. Yani grafik özelliğine sahip işlemciler ortak ram kullanımı sayesinde daha az enerji tüketir, bu nedenle genelde mobil bilgisayarlarda ekran kartlarının işlemci ile bütünleşik olduğunu görebilirsiniz.