bu bir ukde! doldurmak ister misin?
iPhone'u anlamak için, çabuk unuttuğumuz gerçeklerin üzerinden tekrar geçmek gerekiyor.
Sene 2007...
Piyasada bir dolu smartphone var. Nokia E61, Motorola Q, Sony Ericsson P990i vs vs (Bu örnekleri bizzat Steve Jobs, ilgili sunumunda vermiştir)
Piyasada dokunmatik ekranlı telefonlar da var ama dokunmatikleri berbat, üstelik stylus (hatırlayan var mı) gerekiyor.
ve iPhone piyasaya çıkıyor... iPhone'un özellikleri şunlardır:
1- İlk a- ekranı tamamen dokunmatik olan b- dokunmatiği çok kaliteli olan c- parmakla kullanılmak üzere tasarlanmış telefon.
2- Tamamen Unix (Mac OS X) işletim sistemine dayalı, bu nedenle bu işletim sisteminin zaten doğasında olan avantajlarla gelen, inanılmaz ekran görselleri ve arabirimi olan ilk telefon.
3- Accelerometer, yakınlık algılayıcı ve ışık algılayıcı gibi 3 sensör ile donanmış ilk telefon.
4- App Store kavramını hayatımıza sokarak, 1-2 dolar gibi komik paralara inanılmaz keyifli uygulamalar yükleyebilmemizi sağlayan, ayrıca developerlarına bugüne kadar dağıttığı milyar dolar ile muazzam bir ekosistem oluşturabilen ilk telefon.
5- Ön yüzünde sadece tek bir tuş barındırarak, hangi menüde olursanız olun ana menüye dönebilmenizi sağlayan, insanları küçük çarpılara basarak program kapatma/takip etme derdinden kurtaran ilk telefon.
6- Kullanıcı bir programın kısayoluna bastığı zaman, programın tamamını yüklemek yerine (bu sürede kum saati ile beraber beklersiniz) önce programın logosunu full screen edip hemen ekrana getiren, böylece kullanıcıyı kum saatleri ile muhatab etmeyen ilk telefon.
7- İlk multi-touch telefon. (Sanırım sadece bu yeter) Rakiplerinin, benzer multi touch (pinch to zoom vs..) özelliklerine kavuşabilmesi için 3-4 sene geçmesi gerekti.
Bu özellikler, kimi başarılı ama çoğu başarız olmak üzere onlarca yazılım ve donanım üreticisi tarafından taklit edildi. En kaliteli taklidi bile (samsung galaxy serileri ve android) taklit olmasına rağmen, yine de kısmen keyif vermektedir.
Samsung ile arasında müthiş bir yarış var. Özellikle son yapılan testlerde Galaxy serisinin iPhone'dan çok daha hızlı ve iyi olduğunu görebilirsiniz.
 
Bnkz: http://www.knowyourmobile.com/comparisons/517419/samsung_galaxy_s_vs_iphone_4.html
           http://www.smartphoneenvy.com/reviews/face-off-apple-iphone-4-vs-samsung-galaxy-s-2/
           http://www.youtube.com/watch?v=HODhXCfcf4c
 Yüzyılın en önemli teknolojik değişimlerinden biride cep telefonlarında yaşandı. Akıllı telefon piyasasın bambaşka bir soluk getiren apple , iphone ürünü ile cep telefonuna bambaşka bir bakış açısı getirdi. İphone ile RDP yapabiliyor, Cisco Mobile ile IP Telefon kullanabiliyor, wii kolunu tanımlayıp oyun oynayabiliyor, gitar çalabiliyor, telefonu mous olarak kullanabiliyor, fax gönderebiliyor, televizyon izleyebiliyor, IP kameranızı takip edebiliyor ve daha binlerce özellik.