Telefonum neden arama yaptığımda 4G'den 3G'ye geçiyor.

 Telefonunuz 4g olarak çok iyi çekiyor olsa bile bir yeri aramak istediğinizde 3g'ye geçiyor ve bulunduğunuz yerde 3g de sinyal az ise sorun yaşıyorsunuz. Telefonunuz 3g çekerken de arama yapınca 2g şebekeye geçiş yapıp çağrıyı oradan yapmaya çalışır eğer ayarlardan sadece 3g bağlantı kısmı seçili değilse. 2g'ye geçtiğinde ise internet bağlantınızı kullanamazsınız. Ama çağrı yaptığınızda 4G'den 3G'ye  geçince internet bağlantınızı kullanabilrisiniz.

Teknik olarak gördüğüm kadarıyla durum aşağıdaki gibi.

4G, sadece veri ağı teknolojisini veya anahtarlamalı paket ağıdır, bu nedenle ses çağrılarını yerel olarak desteklemez, 3G ve 2G temel olarak sesli çağrıları destekleyen bir amahtarlama devre ağı olarak tasarlanmıştır.

Dolayısıyla, 4G üzerinden sesli arama yapmak için, paket anahtarlamalı ağa sesi uyarlayabilmemiz için yeni protokoller oluşturulmalı ve bu büyük bir iş!

Şu anda ağlar, “LTE üzerinden mobil Ses” (veya mVoLTE) olarak adlandırılan veri ağı tabanlı bir ses çözümünü uyguluyor. Bu, sesli aramaları ve tüm kurulum bilgilerini LTE bağlantısı üzerinden küçük veri paketleri olarak gönderir. Telefon şebekesi daha sonra aramayı başka bir sesli arama olarak yönlendirir.

Not: bu özelliği açtığınızda TTelekom için çağrı alma verme işlemi duruyor denemeyiniz(VoLTE)