X-Forwarded-Proto

Web sunucuları yük dengelemek için pek çok farklı yöntem kullanır, bunlardan biride yük dengeleme cihazlarıdır ( load balance ). Bu cihazların üzerinden dağıtılan trafik farklı web sunucuları arasında paylaştırılır. Ancak buradaki sorun web sunucularının loglarında hep yük dengeleme cihazlarının iplerini ve aradaki protokolü görmekteyiz. Yani bir istemci www.cozumpark.com web adresine erişmek isterse öncelikle yük dengeleme cihazlarına ulaşacak ve bu cihazlar gelen trafiği web sunucularına iletecektir. Bu noktada da IIS loglarında istemci ip adresi değil bu cihazların ip adreslerini görünecektir. İstersek yük dengeleme cihazları üzerinde bu özelliği kapatıp orjinal ip adresini iletebiliriz ancak bu da  bu cihazların bizlere sunduğu pek çok özelliğin devre dışı kalmasına neden olur.

Eğer amacınız istemci ip adreslerini görmek ise bu durumda NLB cihazları üzerinde X-Forwarded-For özelliğini açarak istemci ip bilgisinin IIS veya benzeri web sunucularına iletilmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer istemci protokol bilgisine ihtiyacınız var ise, yani istemci acaba Çözümpark web sitesine http mi yoksa https mi geldi onu öğrenmek istiyorsanız bu durumda da kullanacağınız özellik X-Forwarded-Proto olacaktır.