iş istasyonu

Aslında Workstation kelimesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılmaktadır. Normal PC yani bilgisayarlar, server yani sunucu sistemler çok bilinmesine karşın workstation yani bir masa üstü bilgisayar gibi görünmesine rağmen yüksek performans gerektiren işler için tasarlanmış bilgisayarlara verilen isimdir. Örneğin yüksek yoğunlukla CPU ve RAM kullanan hatta yüksek saatler boyunca açık kalması gereken makineleri normal PC olarak satın alırsanız donanımlar istediğiniz performansı sunamayacaktır.

Son dönemde artık sadece iş istasyonu kavramı masa üstü bilgisayarlar için değil laptop yani mobil bilgisayarlar içinde kullanılmaktadır. Örneğin 16GB, 32GB veya 64GB ram desteği olan yüksek CPU ve yine sürekli çalışmaya uygun donanımların kullanıldığı workstation laptop yani iş istasyonu laptoplar görebilirsiniz.

Bu ürünlerin en önemli özelliği sadece yüksek kapasiteli donanımlar sunması değildir, donanımlar bu şekilde çalışacak şartlara uygun tasarlanır, yani özetle bir makinede çift SSD olması, 16GB ram veya güçlü bir CPU olması onu iş istasyonu yapmaz.