azure storage

Microsoft Azure bildiğiniz gibi gerek bilgisayar alt yapısı, gerekse geliştirme platformu veya kullanıma hazır yazılımlar ( office 365 gibi ) sunar. Bu hizmetlerinden biride depolama hizmeti olup azure storage dendiği zaman azure veri merkezlerinde en az verinin 3 kopya olarak tutulduğu devasa veri depolama alt yapılarını düşünebilirsiniz.

Özetle, Azure tarafından müşterilere sunulan bir veri depolama hizmeri olup farklı erişilebilirlik seçenekleri vardır.


Locally Redundant Storage (LRS), yüksek bir dayanıklılık düzeyi sunmak için verilerin üç kopyasının eşdeğerinin eşzamanlı olarak tek bir bölgede çoğaltılmasını sağlar.


Zone Redundant Storage (ZRS) yüksek bir dayanıklılık düzeyi sunmak için tek bir bölgedeki veya farklı bölgelerdeki 2 ila 3 tesis arasında verilerin üç kopyasının eşdeğerini sağlar. ZRS özelliği şu anda yalnızca Blok Blob Depolama türü için kullanılabilir.


Geographically Redundant Storage (GRS) veriler için ek veri dayanıklılığı sağlamak için 2 bölgedeki altı veri kopyasının (her bölgede üç adet) eşdeğerini sağlar. Veriler birincil bölgede üç kopyaya ayrılır ve ardından eşzamanlı olmayacak şekilde birincil bölgeden yüzlerce kilometre uzaktaki ikincil bir bölgeye çoğaltılır.