SCSI Small Computer System Interface

Sabit Disk, CD sürücü, tarayıcı, yazıcı gibi gibi aygıtları paralel arabirim standartlarından daha uyumlu ve gelişmiş bir şekilde kontrol eden standarttır.

Bilgisayarlarimizda SCSI aygitlar, ya entegre SCSI kontrolcüleriyle ya da SCSI kontrol kartlarıyla kullaniliyor. SCSI şu anki diğer paralel arabirim standartlarından daha hizli bir veri akışına sahiptir. Bu hız ise şu anda 640 MB/s’yeye (5120 Mbit/s) kadar çıkıyor.

Kaynak

http://tr.wikipedia.org/wiki/SCSI

Bizim yorumumuz ise, aslında yukarıdaki temel bilginin üstüne olacak, malum 2000 li yıllarda hard disk, CD - DVD sürücülerü ve diğer aygıtların yönetimi için paralel arabirim kullanıyorduk. Bu arabirim ve pek çok kişinin bildiği kablolar ile ana karta bağlıyor ve kullanıyorduk. Tabiki bu ara birimin hızı belli olduğu için yüksek kapasiteli ( hızlı ) diskler, yine yüksek çözünürlüklü tarama yapan endüstriyel tarayıcılar ve işin özü birim zamanda paralel ara birime göre daha çok veri transferi yapmak gereken durumlar için ( özellikle sunucu sistemlerinde ) paralel yerine geliştirilen bir ara birimdir.

Ancak günümüzde bu bile eski bir teknolojil olup artık yeni cihazlarda bu ara birimi pek göremezsiniz.