Güvenen Trusting ve Güvenilen Trusted

Active Directory Trust konusunda geçen iki kavramdır. Genellikle kafa karıştırdığı için çok sık olarak tekrar ve tekrar tanımları okunan kavramlardandır.

Tek yönlü güven ilişkilerinde bir domain diğer domain’ e güvenir ve kaynaklarını açar ancak diğer domain kaynaklarını açmaz. Bu genel olarak şirket evliliklerinde büyük firma küçük firma ilişkisinde görülür. Örneğin ÇözümPark firması HakanUzuner firmasını sayın alırsa, hakanuzuner.com domain yapısı cozumpark.com domain yapısına güvenir ve kaynaklarını açar, cozumpark.com domain’ i hakanuzuner.com domaininden kaynakları kendi domain ortamına taşır ve sonra bu domain’ i siler veya saklar veya sadece güven ilişkisini bozar.

 

Ancak bundan farklı olarak büyük – küçük firma değil de ortak bir çalışma olacak ise bu durumda çift yönlü bir güven ilişkisi kurulur ki bu durumda her iki domainde birbirine güvenmektedir.

Güvenen - Trusting Domain; kaynaklarını açan domaini temsil eder – Kaynaklar

 

Güvenilen - Trusted Domain; Kaynaklara erişim için kullanıcılarına güvenilen domaini temsil eder – Kullanıcılar

 

Daha fazla bilgi için

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2012/11/11/active-directory-trust-relationships-bolum1-genel-ozellikler-teknik-kavramlar-ve-calisma-mantigi.aspx