Google Authenticator ve 2 Adımlı doğrulama

2 Adımlı Doğrulama ve Google authenticator, Google'a ait hesabınızı 2 adımlı doğrulama gerektirerek güvenliği üst seviyeye çıkarmanızı sağlayan google'ın yeni bir hizmeti.

Google Authenticatorı Android cihazlara, Ipad, Iphone veya Blackberry telefonunuza kurduktan sonra, Hesabınız ve Google'ın size ait oluşturduğu özel şifreyle tanımlayıp zaman bazlı kod oluşturmayı seçerek hesabı aktif edebiliyorsunuz. Aynı zamanda 2 Adımlı doğrulamayı google hesabınıza ait güvenlik alanından aktif etmeniz gerekiyor.  Böylece bu adımdan sonra Google hesabınıza erişmek istediğinizde sizden doğrulama koduda isteyecektir. Authenticator ı kurduğunuz cihazınızı biryerde unutma yanınızda olmama ihtimaline karşı Google size 10 adet kod veriyor, Her kod hesabınıza bir defa erişmenizi sağlıyor. Ayrıca Telefon ile Sesli Mesaj ve SMS seçeneğinide aktif ederek size hesabınıza erişmenizi sağlayacak kodu göndererek ekstra kolaylıklıkta sunuyor.

Ayrıca Google hesabınıza erişen uygulamalar için özel şifre oluşturarak uygulamalarda kod gerektirmeden özel şifreyi girerek çalışmasını sağlayabilirsiniz.