FOG Computing Nedir?

Sis bilişim olarak Türkçeye çevirebiliriz ancak “fog” ve “mist” kavramlarının karşılığı sis olduğu için karıştırmanız olası. İngilizce kavramları takip etmeniz daha doğru olabilir.

İster bulut ister yerel veri merkezi olsun, veri oluşturma noktasından veri depolama konumuna kadar uzanan bir ağ mimarisidir. Cisco tarafından geliştirilmiştir. Sis bilişim mimarisi, ağ geçitleri, yönlendiriciler ve bulut hizmetleri gibi çeşitli bileşenlerden oluşur. Esasen, sis bilişim, bulut altyapısının ağın kenarına uzanan uzantısıdır. Sis bilişim, sis düğümündeki verileri işleyerek merkezi olmayan hesaplamaya izin verir. Bu amaçla, depolama, hesaplama ve ağ bağlantısı yapabilen herhangi bir cihaz sis düğümü olarak kullanılabilir.

Sis bilişim, birçok cihazın çeşitli görevleri gerçekleştirmek için gerçek zamanlı verileri kullandığı akıllı şehirler için harika bir yardımcı olabilir. Akıllı şehirlerin yanı sıra, sis hesaplama, veri işlemenin gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilmesi gerektiğinden, otonom araçlarda da kullanılabilir. Benzer şekilde, sis bilişim, anlık veri işleme gerektiren birden çok iş uygulaması için kullanılabilir.

Artıları
Sis bilişim, IoT uygulamalarının daha hızlı çalışmasını sağlayan gerçek zamanlı veri analizine olanak tanır. Verileri sis düğümlerinde işleyerek, işletmeler depolama ve bilgi işlem maliyetlerini azaltabilir. Ek olarak, gizli veriler sis düğümünde saklanabildiği için güvence altına alınabilir.

Sis bilişim, analitik uç noktaları ve cihazlar arasında düşük gecikmeli ağlar geliştirmek için de kullanılabilir. Bu tür ağların kullanılması, bulut bilişime kıyasla daha az bant genişliği gereksinimi sağlayabilir. Ayrıca, sis bilişim, gerçek zamanlı talepleri işleyebildiği için uç hesaplamaya (edge computing) kıyasla daha büyük hacimli verileri işleyebilir.


Eksileri
Sis bilişim, verilerin fiziksel varlık zincirinden dijital katmana aktarılması için birden fazla bağlantıya bağlıdır ve bu ağ arızasının potansiyel noktaları olabilir. Özetle yapısı gereği karmaşıklık içerdiği için sorun çözümünde bizi yavaşlatabilir.

https://www.hakanuzuner.com/fog-edge-ve-mist-computing-nedir/