Exchange Server 2013 mimarisinde DAG kullanıyorsanız eğer aktif bir veri tabanını için bir veya daha fazla pasif kopya bulunmaktadır. Pasif kopyalar bildiğiniz gibi logların kopyalanması ile aslında mevcut veri tabanının bir yedeğinin başka bir exchange sunucusunda oluşturulmasını sağlar ( tabiki mevcut db' ler için öncelikle var olan edb kopyalanır sonrasındaki güncellemeler için log bazlı kopyalama ile edb veri tabanı bütünlüğü sağlanır). Bu senaryoda pasif olan kopya veri tabanı bir şekilde offline olur ise ve bu aktif veri tabanının başka pasif kopyaları var ise bu durumda loglar silinmez. Çünkü diğer pasif kopyalara loglar başarılı bir şekilde kopyalanmış hatta pasif db ye işlenmiş olsa bile bu bir adet offline olan kopyanın bütünlüğünün bozulmaması için pasif veri tabanlarını tutan sunuculardaki loglar silinmez. Ancak bu durumda exchange sunucuları disk seviyesinde sorun yaşayabilir ( disk dolar ve servis kesintisi yaşanır).

Bu nedenle Exchange Server 2013 SP1 ile "loose truncation" denilen bir teknoloji sunulmaktadır. Varsayılan olarak bu özellik kapalı gelmektedir. Eğer bu özelliği açarsanız her pasif kopya kendi disk alanının kontrol eder ve düşük bir seviyeye gelir ise tüm veri tabanı kopyaları logları kalıcı olarak siler ( işlenmiş logları ). Tabiki bu durumda offline olan veri tabanı tekrar geri döndüğünde resync yapamayacaktır. Bu durumda iki seçeneğiniz vardır, ya Auto reseed enable edilmeli veya elle update komutunu çalıştırmalıyız.

Peki Loose Truncation nasıl açılır?

Regedit altında

HKLM\Software\Microsoft\ExchangeServer\v15\
Bu bölüme aşağıdaki isimde bir "Key" açıyoruz

BackupInformation

Daha sonra bu key içerisinde 3 tane DWORD ekliyoruz

LooseTruncation_MinCopiesToProtect - Varsayılan değer sıfır olup bu özelliğin kapalı olduğu demektir. Korumak istediğiniz pasif kopya sayısını yazabilirsiniz. Örneğin 3 node DAG var ise buraya 2 yazabilirsiniz.

LooseTruncation_MinDiskFreeSpaceThresholdInMB - varsayılan 200GB olup bu değere ulaşılması durumunda diğer pasif kopyalardaki logların silinmesi başlar.
LooseTruncation_MinLogsToProtect - Varsayılan 10.000 adet pasif 10.000 adet aktif kopya içindir. Yani bu değer hem aktif hem pasif için geçerli bir ayardır. Silme işleminden sonra saklanacak minimum log sayısıdır. Tabiki bu değeri yüksek tutmak logların silinmemesine neden olabilir ki bu da aslında sistemin çalışmamasına neden olabilir.

LooseTruncation_MinCopiesToProtect
Değer sıfır olur ise Loose Truncation kapalı demektir.