exchange autodiscover - ÇözümPark Sözlük
 Microsoft Exchange Server 2007 ile birlikte gelen en güzel yeniliklerden biriside Autodiscover özelliği.
 
Biliyoruz ki daha önceki Exchange Server sürümlerinde yöneticiler her kullanıcı için bireysel olarak outlookta profil düzenlemekte idi ve bu zaman almaktaydı. Microsoft buna bir kolaylık getirmek için Autodiscover özelliğini Exchange Server 2007 servisi ile  bizlerin hizmetine sunmaktadır. Bu özellik sadece Outlook 2007 ve Exchange Server 2007 servisi üzerinde çalışmaktadır. 2007 öncesi outlook istemcilerinde bu özelliği kullanamayız.
 
Autodiscover servisi ayarları otomatik olarak algılamak için kullancıların email adreslerini yada domain isimlerini kullanmaktadır. Bu servis kullanıcı adını veya domain adını kullandığı zaman bazı bilgileri sunar. Bunlar;
 
·         The user’s display name.
 
·         Separate connection settings for internal and external connectivity.
 
·         The location of the user’s Exchange 2007 server that has the Mailbox server role installed.
 
·         The URLs for Exchange features such as free/busy information, UM, and the OAB.
 
·         Outlook Anywhere server settings. Outlook Anywhere was formerly known as RPC over HTTP.
 
 
Eğer bir kullanıcının bilgisayarı etki alanında dahil edilmişse ve Outlook 2007 kullanıyorsa bu servis sayesinde biz kullanıcıların mail servera bağlanmaları esnasında server adını ve kullanıcı adını bilmemize gerek yoktur. Autodiscover özelliği otomatik olarak o bilgisayarda kim oturum açmış ise onun ile ilgili bilgileri Outlook’taki ilgili yerlere yazarak kullanıcının mail profilini otomatik olarak oluşturur. 
 
daha fazla bilgi için
 
https://www.cozumpark.com/exchange-server-2007-ve-autodiscover-kullanimi/