Small memory dump - #1524

Bilgisayarınızın neden beklenmedik bir şekilde kapandığını anlamanıza yardımcı olabilecek en yararlı bilgiler kümesinin en küçük boyutta saklanmasıdır. Yani gerekli olan ancak özet bilgiler sunmaktadır. Small dump dosyası varsayılan olarak “%SystemRoot%\Minidump” dizini altındadır ve her dump dosyası ayrı ayrı saklanmaktadır. Minimum 2mb lık bir alana ihtiyaç duymaktadır. Windows Vista ve öncesi bu dump dosyası Windows tarafından 64kb olarak oluşturmakta iken Windows Vista sonrası bu değer 256kb olmuştur. Small dump ile alınan bilgilerin ana başlıkları aşağıdaki gibidir ;
 

•    Dur iletisi ve iletinin parametreleri ile diğer veriler
•    Yüklü sürücüler listesi
•    Yanıt vermeyen işlemcinin işlemci bağlamı (PRCB)
•    Yanıt vermeyen işlemin işlem bilgileri ve çekirdek bağlamı (EPROCESS)
•    Yanıt vermeyen iş parçacığının işlem bilgileri ve çekirdek bağlamı (ETHREAD)
•    Yanıt vermeyen iş parçacığının Çekirdek modu çağrı yığını
 

Temel olarak bakıldığında yeni işletim sistemlerinde de Small dump kullanılmaktadır. Bu sayede ram miktarı kadar bir yerin ek olarak işgal edilmesi engellenmiştir. Çünkü eğer complete dump yaparsanız Ram miktarınızda 8 gb ise bu durumda diskiniz birden şişebilir hatta işletim sisteminizin açılmasını bile engelleyebilir.
 

Ancak bu small dump için tek açık sorun olduğunda bu dosya açık olan yani çalışan iş parçacıklarına ait olan bilgileri topladığı için, eğer sorun o anda çalışan bir iş parçacığından bağımsız ise tespit etmek zorlaşabilir.
 
0 adet entry daha var!