enterprise vault - ÇözümPark Sözlük
Symantec EV, mail sistemleri, Sharepoint portal ve dosya sistemleri için arşivleme özelliği sunan bir üründür. Daha çok mail sistemleri için arşivleme yazılımı olarak biliniyor çünkü en çok arşiv ihtiyacı mail sistemlerinde bulunmaktadır.
Sistem temel olarak şöyle çalışır;
EV sunucuları yetkili bir hesap ile hazırlanan policyler gereği ilgili kullanıcıların posta kutularına bağlanır, policyler içerisindeki kota veya yaş sınırına göre mailleri bulur ve bunları alarak kendi sistemi üzerine taşır, posta kutusundan aldığı bu maillerin yerine ise bir kısayol bırakır, bu sayede posta kutusu küçülür.
Symantec firmasının efsanevi arşiv yazılımıdır. Piyasada daha çok kurumsal müşterilerin bildiği bir üründür, malum ürün biraz pahalı olunca herkes alamıyor. Amacı mailleri arşivleme ve journal dediğimiz gelen giden tüm maillerin bir kopyasını almaktır.

Özetle exchange server veya file server gibi yüksek hızlı disklerde çalışan ürünlerin üzerindeki eski dosyaları veya eski mailleri kendi üzerine alarak (kendi data store yani diskleri genelde sata olup daha ucuz disklerdir) hem mevcut aktif sistemin performansını, hem disklerde yer kazanımı hem de yedekleme süresini iyileştiren bir üründür.