bu bir ukde! doldurmak ister misin?
Yeni nesil elektronik cihazların örn( Cep telefonu,Notebook,Lcd Tv)  wireless yayını üzerinden birbirleri ile haberleşmesini sağlayan bir teknolojidir. Cep telefonumuzdaki bir videoyu hiçbir işlem yapmadan Televizyonumuza veya bilgisayarımıza aktararak görüntülememizi sağlamaktadır.
DLNA 2003 yılında amerika da kurulan bir firmanın ismidir. Bu firmanın ürettiği bir teknolojininde ismi olarak bilinen DLNA günümüzde tüketici elektroniği üretici liderlerinin ( Philips, Samsung, Matsushita, Hewlett-Packard, Sony, Microsoft, Intel, Nokia ve Motorola  ) ortak olarak kabul ettiği bir teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde  Bilgisayar, Fotoğraf Makinesi, Cep Telefonu, MP3 Player, LCD TV, Taşınabilir Disk ve pek çok elektronik cihazların birbirlerine bağlanarak medya paylaşımı yapmasını sağlar. Örnek olarak elinizdeki bir cep telefonu içerisindeki bir videoyu kablosuz olarak televizyonunuzda görmek istiyorsanız ve bu iki cihazda DLNA destekliyor ise kolaylıkla bunu yapabilirsiniz.
Peki bu teknoloji nasıl çalışır ? Aslen bu teknolojinin çalışması için gereken bir takım sertifikalar ve yazılımlar olsada zaten bu teknolojiyi destekleyen cihazlarda bunlar yerleşik olarak geldiği için ek bir yazılıma gerek kalmadan ve marka bağımsız ( yani sony bir laptop ile Samsung bir televizyonu birbirine bağlayabilirsiniz ) cihazları birbirine bağlayabiliriz.