Direct Push - ÇözümPark Sözlük
İlk olarak Exchange Server 2013 ile hayatımıza giren Direct Push, bir mobil cihazı hücresel veya kablosuz ağ bağlantısı üzerinden güncel tutar. Yeni içerik senkronize edilmeye hazır olduğunda mobil cihazı bilgilendirir. Yani düzenli her saat başında veya 30dk bir gidip sunucuyu kontrol eden eski teknolojilere göre çok daha başarılıdır.

Direct Push'un çalışması için mobil cihazın Direct Push özellikli olması gerekir. Bu cihazlar, Microsoft Exchange ActiveSync lisans sahipleri tarafından üretilen ve özellikle Direct Push uyumlu olacak şekilde tasarlanmış cep telefonlarını içerir. Zaten günümüzde bunu desteklemeyen bir telefon bulmanız çok zor.

Direct Push'u destekleyen mobil cihazlar, Microsoft Exchange çalıştıran sunucuya uzun ömürlü bir HTTPS isteği gönderir. Exchange sunucusu, kullanıcının posta kutusundaki etkinliği izler ve yeni veya değiştirilmiş e-posta, takvim, kişi veya görev öğeleri gibi herhangi bir değişiklik olması durumunda mobil cihaza bir yanıt gönderir. HTTPS isteğinin ömrü içinde değişiklikler meydana gelirse, Exchange sunucusu cihaza değişikliklerin gerçekleştiğini ve cihazın Exchange sunucusuyla senkronizasyonu başlatması gerektiğini belirten bir yanıt verir. Cihaz daha sonra bu isteği sunucuya gönderir. Senkronizasyon tamamlandığında, işlemi yeniden başlatmak için uzun ömürlü yeni bir HTTPS isteği oluşturulur. Bu, e-posta, takvim, kişi ve görev öğelerinin mobil cihaza hızlı bir şekilde teslim edilmesini ve her zaman Exchange sunucusuyla senkronize edilmesini garanti eder.