continuous replication circular logging CRCL - ÇözümPark Sözlük
Normal circular logging açmanız halinde bunun yönetimi Exchange information store servisi tarafından yönetilirken continuous replication circular logging (CRCL) açmanız halinde ise bu mekanizma Microsoft Exchange Replication Service tarafından yönetilmektedir.

Bu durumda Circular logging deki gibi logların silinmesi veya üzerine yazılması söz konusu değildir, çünkü bu loglar replike edilecektir.

Eğer bir veri tabanında circular logging açılır ise ve bu veri tabanı replike değil ise bildiğimiz standart circular logging davranışı olan ek log dosyası üretmeme ve var olanın üzerine yazma davranışı sergilenir, ancak circular logging açtığınız veri tabanı eğer replike bir veri tabanı ise bu durumda CRCL otomatik devreye girer ve bu durumda Microsoft Exchange Information Store servisi ile Microsoft Exchange Replication servisi remote procedure calls (RPCs) üzerinden hangi log dosyasının silinebileceğine karar verme noktasında iletişime geçer.

Bir veri tabanı üzerinde circular logging açıldığında eğer veri tabanı replike değil ise bunu geçerli olması için dismount ve mount işlemi gerekli iken eğer replike bir veri tabanı ise CRCL otomatik devreye girer ( kısa bir süre içerisinde ).