cipher suite - ÇözümPark Sözlük
Cipher suite TLS/SSL Handshake için encryption kurallar setidir.

Her işletim sistemi için desteklenen cipher suite içeriği farklıdır. Liste aşağıdaki gibidir;
 
https://docs.microsoft.com/en-us/windows/win32/secauthn/cipher-suites-in-schannel
Türkçe karşılığı şifreleme paketi olan CS tamda adına yakışır bir iş yapmaktadır. TLS vea SSL kullanan bir ağ bağlantısının güvenliğini sağlamaya yardımcı olan algoritmalar kümesidir. Yani bir nevi iki taraf için güvenli iletişimde kullanılacak şifreleme teknolojilerini belirler. Misal iki taraf arasında aynı algoritmalar desteklenmiyor ise güvenli görüşme olamaz. Bu nedenle özellikle güvenlik sıkılaştırılmalarında güvensiz olarak ifade edilen eski cipher suite yani şifreleme paketlerinin kaldırılması bazen eski işletim sistemleri ile görüşmelerde sorunlara neden olabilir.
Şifre, düz metin ve şifreli metin arasındaki çeviri algoritmasıdır. İki algoritma kategorisi vardır: Simetrik anahtar algoritması ve asimetrik anahtar algoritması. Simetrik anahtar algoritmaları, şifreleme ve şifre çözme için bir anahtar kullanır. Asimetrik anahtar algoritmaları, şifreleme ve şifre çözme için farklı anahtarlar kullanır.

Popüler şifreler DES, AES, RSA, SHA…vb. Ancak bunların bir kısmı güncelliğini yitirmiştir. Bazıları da belirli bilgi güvenliği standartlarına uymayabilir.

Bir şifre paketi, bir dizi şifre ve güvenlik protokolüdür. Bir sunucu, verileri bir şifre paketi ile şifreler. Ve bir istemci, aynı şifre paketiyle verilerin şifresini çözer.

görsel