bitcoin Hash Rate hash oranı - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
Hash Rate (hash oranı) Bitcoin madenciliği yaptığınız makinenin ne kadar güçlü olduğunu ölçmek için kullanılan birim olarak tanımlamak mümkün. Özellikle saniye bazında Giga Hash olarak oran sunar. Madencilik yapanın beklenen kârı hash oranı ile doğru orantılıdır.

Öncelikle, Hash fonksiyonları belirli bir uzunlukta bir girdi alır ve belirli bir uzunlukta çıktı üretir. Bitcoin ile çalışan madenciler SHA256 hash fonksiyonunu kullanırlar.

Hash fonksiyonları deterministtir. Yani aynı girdi her zaman aynı çıktıyı size üretecektir. Ancak belirli bir çıktıya sahip olmak isterseniz, mümkün olan en iyi yolu bulabilmek adına sisteminizde pek çok rastgele girdi deneyerek bulabilirsiniz. Daha verimli bir hash yöntemi bulunması halinde önceki hash kırılmış olarak kabul edillir ve değiştirilmesi gerekir.

Bitcoin ile çalışan madenciler, doğrulanması gereken ve hash değeri belirli bir değerden küçük olan en son işlemlerin tümünü içeren bir girdi bulmalıdırlar.

Madenci böyle bir değere sahip olduktan sonra onu yayınlaması gerekir. Dahil ettiği hash, işlemler kümesi böylelikle doğrulanır ve Blockchain içerisinde bir sonraki blok haline gelir. Madenci, Bitcoin’in çalışma protokolüne hash hesaplama gücüyle katkıda bulunduğu için ödülünü alır.

Eğer yüksek hash oranı olan bir havuzda madencilik yapıyorsanız gücünüz daha küçük bir yüzdeyi temsil eder bu sebeple daha az Bitcoin kazanma durumunda kalırsınız.

Böyle bir değere ulaşabilme ve kazanma oranı SHA256 hash fonksiyonunun daha hızlı çalışabilmesi ile artmakta. Bu sebeple çok daha hızlı donanımlar her gün geliştirilmekte ve bu yolda şu an saniyede trilyonlarca hesaplama yapabilen makineler çalışmakta.Kaynak:

https://medium.com/@neqiwuku/what-does-bitcoin-hash-rate-mean-5a5c012697de

https://quora.com/What-does-Bitcoin-hash-rate-mean