Azure Stack HCI - ÇözümPark Sözlük
Aslında aşağıdaki mevcut teknolojilerin bir arada kullanılmasına verilen isimdir. Hatta bazı uzmanlar yeniden isimlendirme, markalaşma olarak bile özetleyebilirler.

görsel


Azure Stack alt yapısında olduğu gibi yine Microsoft tarafından onaylanmış donanımların üzerine Windows Server 2019 temelli yüksek erişilebilir ve en yeni nesil teknolojilerin (Storage Spaces Direct ve SDN gibi) kullanıldığı sistemlere Azure Stack HCI denmektedir.

Azure Stack için kullanılan teknolojiler aşağıdaki gibidir;

Hardware from an OEM partner
Windows Server 2019 Datacenter edition
Windows Admin Center
Azure services (optional)
Temel olarak satın alacağınız donanımlar, Server 2019 işletim sistemi ve Windows Admin Center’ dan oluşmaktadır. Azure kullanmanız şart olmayıp sistemi özellikle bulut temelli yedeklemek veya Azure Site Recovery (DRaaS) gibi felaket senaryoları için kullanabilirsiniz. Burada tabiki şirketlerin iş ihtiyaçlarına göre aslında Azure File Sync, Azure Monitor, Azure Update Manager, Cloud Witness gibi pek çok bulutun katma değerli hizmetlerini VPN ile mevcut HCI alt yapınıza kazandırabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için

https://www.hakanuzuner.com/azure-stack-hci-nedir/
Azure Stack HCI (Hyper-Converged Infrastructure), Microsoft Azure'da kullanılan yazılım temelli compute, storage ve network teknolojilerini kullanarak sanallaştırılmış iş yüklerini şirket içinde çalıştırmanıza olanak tanıyan bir hibrit bulut çözümüdür.

Özetle sahip olduğunuz uygun sunucuların üzerine aynı ESX (Sunucu Sanallaştırma) VSAN (Depolama Sanallaştırma) NSX (Ağ sanallaştırma) = HCI ortamını aşağıdaki gibi kendi teknolojisi ile sunmaktadır.

görsel
görsel


Burada da görebileceğiniz gibi HCI mimarisi içinde Microsoft kendi teknolojileri olan Hyper-V S2D SDN ürünlerini kullanarak bir HCI mimari sunmaktadır. Ancak bu mimarinin en büyük gücü aslında bulut üzerindeki belli başlı, en çok tercih edilen hizmetlerin artık onprem sistemlerde de aynı bulut üzerindeki gibi çalışmasını sağlamaktadır.

görsel


Bunu nasıl yapıyor? Tabi ki ayrı bir işletim sistemi ile. Aslında Microsoft 2016 yılından bu yana yazılım temelli depolama ve benzeri teknolojilerini Windows Server sunucu ailesinde sunuyordu, ancak artık bir yol ayrımına gelindi ve daha fazla bulut uyumu için windows server 2022, özelleştirilerek bulut tabanlı bir işletim sistemi olan Azure Stack HCI yaratıldı.

görsel


Servis sayısı her geçen gün artmaktadır.

görsel