Application awareness - ÇözümPark Sözlük
Uygulama farkındalığı, bir sistemin kendi operasyonlarını ve çalıştırdıkları veya kontrol ettikleri tüm alt sistemleri optimize etmek için bağlı uygulamalar hakkındaki bilgilere sahip olması demektir. En çok backup yazılımlarında görebilirsiniz. Bu ne demektir?

Örneğin bir backup yazılımı Application awareness yedek alıyor demek yedekleme aldığı sistem üzerinde exchange mi var? SQL mi var? SAP mi var? Oracle mı var gibi ürünleri bilip ona göre yedekleme yapıyor.
Örneğin bir file server ise geri dönüşü dosya bazında veya bir exchange server ise dönüşü tüm veri tabanı olanı olarak değil bir posta kutusu olarak dönebilirsiniz

Ama tabi ki yine bu özellikle için yani dosyaların tek tek dönebilmesi, mail veri tabanı yerine posta kutusu hatta tek tek mail dönebilmek uygulamanın özelliğidir. Yani Application awareness bir kavram ama o kavramın altında kimi yedekleme yazılımım örnek ben exchange server, sql server' ın yedeğini aldığımı anlıyorum ve logları siliyorum ama single item recovery yapamıyorum diyebilir.
Uygulama farkındalığı, bir sistemin kendi operasyonlarını ve çalıştırdıkları veya kontrol ettikleri tüm alt sistemleri optimize etmek için bağlı uygulamalar hakkındaki bilgileri muhafaza etme kapasitesidir.