Yeşil Bilişim - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
Aslında hepimizin bildiği gibi son yıllarda dünya üzerindeki küresel ısınma herkesin gündeminde. Ama eylem noktasında çok zayıf aksiyonların alındığını hep birlikte görüyoruz. Hatta bizler bile kendi kendimize sorduğumuzda “Küresel ısınmaya ne kadar destek, ne kadar köstek oluyoruz?” diye…  Elde edilen cevapların hiçte iç açıcı olmadığı ortada!

 

Böylesi bir durumda yeni bir akım başladı ve bu akımda bilişim sektöründeki üreticiler artık daha az enerji harcayan ve bu sayede daha az karbondioksit salınım’ ı yapan donanımlar üretmeye başladılar. Tabi ki bu hem bizler hem de üreticiler için iyi bir çözüm. Bizler için iyi çünkü daha az enerji demek daha az fatura demektir. Üreticiler için iyi çünkü prestij ve bilinçli kullanıcıların tercih sebebi demektir. İşte tam bu noktada bizlerin yapması gereken, bu üreticilere destek olmak. Aldığımız veya alacağımız her donanımda Green IT’ yi düşünmek ve en az enerji tüketimine sahip ürünleri tercih etmek olacaktır. Tabi ki bu yanlı bir öneri değil. Yani Green IT’ yi destekleyen firmaların ürünlerini alalım olayından çok farklı. Çünkü sadece bu ürünleri almak veya desteklemek meseleyi çözmüyor, önemli olan bu bilinç ile hareket etmek. Gereksiz bilgisayarları kapatmak, monitörleri uyutmak, tarayıcı/yazıcı vb. çevresel birimleri gerekmedikçe kullanmamak, çok klişe ama stand-by da cihazları bırakmamak ve fişten çekmek gibi enerji tüketimine sebep olan tüm bu aksiyonların önünü kesmek, aslında başlı başına bir Yeşil Bilişim desteğidir.

 

Demek ki Green IT buymuş ve temelde neler yapmamız gerektiği de belliymiş. O zaman hadi her birlikte başlayalım bakalım! Sakın benim az harcadığım 3 – 5 watt ile ne olacak demeyiniz. Önemli olan hepimizin bu eylemi alması ile kazanılacak olan onbinler, milyonlar… ÇözümPark şu anda 35.000 den fazla üyeye sahip bir portal ve bu bilinç ile hareket ediyor. Sadece Çözümpark olarak, en iyimser hali ile her sağladığınız 1 watt x 35.000 demektir. Bu sadece ÇözümPark ile sınırlı bir olay da değil. Bu nedenle vizyonumuzu geniş tutalım ve yaptığımız her tasarruf için üzerimize düşen payın sorumluluğunu yerine getirmenin verdiği mutluluk ile çevremize yeşil enerji saçalım.