Volume Shadow Copy - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
Voluma Shadow Copy, Windows Server 2003 ile kullanılmaya başlanan bir özelliktir. Bir Backup (yedekleme) aracı olarak oldukça başarılıdır. Volume Shadow Copy bir partition üzerinde yalnızca paylaşıma açılmış olan klasörlerin (kullanıcı tarafından) arka planda yedeğini alır. Bir partition’ın Shadow Copy’sini farklı bir partition’a ya da diske alabilirsiniz.
 
Volume Shadow Copy kopyalarını oluştururken aslında sadece ilk kopyasında paylaştırılmış folder’ın tamamını kopyalar. Sonraki her kopya sadece farkları içerir. Ayrıca backup yerine kullanılmamalıdır. Çünkü alınan kopyaları partition içerisinde görmek, başka bir lokasyona kopyalamak gibi bir imkan bulunmamaktadır.
 
Volume Shadow Copy enable edildiği zaman default olarak partition’ın ’unu kullanır. Minimum olarak ayırabileceğiniz alan ise 100 MB’dır. Bu ayarlar yapılandırma anlatılırken adım adım belirtilecektir.
 
Volume Shadow Copy'i Enable etmek için şu yol izlenir:

Volume Shadow Copy hangi disk üzerinde enable edilecekse o diskin properties’ine girilir ve Shadow Copy tabına geçilir. Herhangi bir ayar yapmadan doğrudan enable edilecekse sadece enable edilecek partition seçilir ve enable butonuna tıklanır. Hangi Partition üzerinde uygulanakcasa seçilir ve "Ne zaman" uygulanacağı da ayarlandıktan sonra tamamlanılır. Aynı işlem Client Makineler üzerinde de gerçekleştirilebilir.