Virtual Desktop Infrastructure VDI veya vdi - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
VDI teknolojisi Sanal Masaüstü Altyapısı’ dır. Veri merkezimizin içinde bulunan Sanal bilgisayarların uzak masa üstü protokolleri sayesinde son kullanıcılarımızın hizmetine sunulmasıdır. Sanallaştırma teknolojileri içinde bulunan ve belkide toplam sahip olma maaliyetlerinde azalma göstermeyen ve aksine toplam sahip olma maaliyetlerinde artış gösteren bir sanallaştırma çözümüdür. Çünkü VDI teknolojisinde yatırım son kullanıcı bilgisayarlarına değil, veri merkezlerimizin içine yapılmaktadır. Bu sebepten ötürü, veri merkezi yatırımları pahalı olduğu için maaliyetlerimizi arttıran bir teknolojidir.

VDI teknolojisiyle ilgili yanlış bilinen bir inanç vardır. Bir çok kurum şu düşünce içinde olabilirler;

“VDI teknolojisiyle birlikte son kullanıcı aygıt yatırımını düşürdük ve son kullanıcılarımıza Aptal Terminaller tahsis ettik, son kullanıcılarımıza zengin kaynaklara sahip bir donanım vermedik. Böylelikle VDI teknolojisi sayesinde toplam sahip olma maliyetlerimizde tasarruf elde ettik”

Yukarıda aktarılan düşünce yanlıştır!

VDI teknolojisi incelendiği zaman son kullanıcılarımızın kullanmış oldukları aygıtlar sadece VDI bileşenlerinden bir tanesidir. VDI teknolojisi bir bütün olarak incelendiği zaman pahalı ve hatta toplam sahip olma maaliyetlerinde artış gösteren bir teknoloji olduğu tespit edilecektir.
 
daha fazla bilgi için
 
http://www.cozumpark.com/blogs/citrix/archive/2012/07/15/citrix-flexcast-teknolojisi-b-l-m-1-sunucu-bile-enleri-ve-vd_3101_-nedir.aspx