VMConnect - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
Hyper-V makinelerini konsol üzerinden yönetiyormuş gibi erişmek için kullandığımız ekrandır. Aslında bir Hyper-V yönetim aracını açtktan sonra herhangi bir sanal makineye çift tıklayarak açılan pencereye VMConnect diyoruz. Bu ekran bize klavye, ekran ve mouse gibi araçların yönlendirilmesini sağlıyordu, yani mouse hareketlerimi ve klavye girişlerimi sanal makineye yönlendirip kullanmamı sağlıyordu. Ayrıca kısmı olarak text bazlı kopyalama da yapabiliyordum.

Ancak Server 2012 Hyper-V R2 ile beraber VMConnect artık daha çok fiziksel donanımı yani hyper-v host üzerindeki donanımı sanal makineye yönlendirebiliyor. (  Enhanced Session Mode özelliği açık olmalı ) Hemde bunu yapmak için sanal makine ile fiziksel makine aynı network üzerinde olmak zorunda değil. Malum bir dosyayı kopyalamak için ya iso yapıp sanal makineye bağlıyor yada ikisini aynı network e alıp network üzerinden kopyalıyorduk ( RDP nin kopyalama özelliği hariç ).
Peki yeni gelen bu özellik ile neler yönlendirilebiliyor;
Copy and paste (i.e., text, graphical, files, and folders)
Audio     
Drive     
Printer     
Smart cards
USB devices     
Plug and Play devices
Display configuration
Özellikle USB kısmını merak ediyor olabilirsiniz, bunun için USB cihazı Hyper-v makinenize bağlayın ve sonra VMConnect penceresini açın, bu durumda USB yönlenmiş oluyor, pencere açık kalmalı ama :)
Bu özelliğin çalışması için Hyper-V özelliklerinde  Enhanced Session Mode açıkm olmalı ve işletim sistemi olarak Hyper-V 2012 R2, guest ise 2012 R2 veya Windows 8.1Pro, Ent olmalı.