Scalable Networking Pack SNP - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
Windows Server 2003 Sp1 sonrası gelen bir yama ( KB 91222 ) ile hayatımıza giren bir özelliktir. Bu özellik Microsoft tarafından windows server işletim sistemleri üzerinde çalışan ve yüksek network kullanımına ihtiyaç duyan, file server, web server ve benzeri servislerin hizmet kalitesini arttırmak için kullanılan bir özelliktir. Bu özellik bizlere network tarafında çokça gördüğünüz veya duyduğunuz teknolojilerin windows işletim sistemleri tarafından desteklenmesini sağlamaktadır ( NetDMA, TCP Chimney Offload, Receive-side Scaling ).
Peki nedir bu özellikler, eğer siz Scalable Networking Pack özelliğini aktif etmişseniz ( çünkü sonrasında gelen bir fix ile kapatılmıştır 2003 sistemleri için ancak 2008 R2 da açık gelmektedir, bunu neden yazıyorum her an bir rollup ile kapanır veya açılabilir) aşağıdaki network teknolojilerinide kullanabileceksiniz.
NetDMA, gelen network isteklerini Direct Memory Access özelliği ile hafızaya yazılma işlemlerini optimize eder ve bu sayede CPU üzerine düşen yükü azaltır
TCP Chimney Offload, Eğer TCP Offload Engine (TOE) destekli bir ağ kartınız var ise bu özellik sayesinde CPU üzerindeki network trafik işlem yükünü network kartına aktararak CPU üzerindeki yoğun network trafiğinden doğan süresi network kartına aktararak cpu yükünü azaltmış oluruz.

Receive-side Scaling, Bu özellik ise gelen network isteklerini çoklu cpu desteği olan sunucular için bir den çok işlemciye dağıtarak daha performanslı bir network tarafiği sunmaktadır.
 
Bu özelliği açmak ve kapatmak için aşağıdaki kayıt defteri değişikliklerini yapabilirsiniz
 
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters

altındaki 3 kayıt için sıfır olan değeri 1 yapmamız ve sunucuyu bir kere restart etmemiz yeterli olacaktır.


EnableTCPChimney, EnableRSS, EnableTCPA