SCOM - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
System Center Operation Manager sistemlerin sağlık durumlarını izleme alanında MS ürünleri ile entegre başarılı bir ürün, bir sistemci izlemek istediği bir ürünün (Windows, exchange, AD, SharePoint,SQL, IIS vb..) ayrıntılarını bilmek istiyorsa kesinlike Management Pack'lerdeki dökümanı okuması yeterli olacaktır. MP'ler direk ürün grubu tarafından yazıldığı rivayet edilmektedir.
Microsoft'un, çeşitli platformların sağlık, performans ve güvenlik durumlarını izlemekte kullanılan sunucu yazılımıdır. SCOM'un basit bir ping tabanlı izleme yazılımdan farkı, servis seviyesinde izleme yapabilmesidir. Bir IIS sunucumuzun sağlık durumunu izlemek istediğimizi varsayalım. Ping tabanlı bir izleme yazılımı, belirli aralıklarla IIS sunucuya ping atacak ve bir sorun olursa bize uyarı verecektir. Ancak sorun, ya DB tablolarından birinde yaşanırsa? Ya da işletim sisteminin IIS ile ilgili servisi durur ancak makine ping atmaya devam ederse? Bu gibi durumlarda, servisi tabanlı bir izleme metodu izlemeliyiz. Bunun için, öncelikle ilgili sistemin bir servis ağacı çıkarılır.
Ör:
---
Web sitesi
IIS Servisi
İlgili Windows Servisleri
Ethernet Kartı
vb...
---
Bu yapıyı oluşturup SCOM'da izleme yapmaya başladığımızda, her bileşen izlenecekdir. Tek bir bileşenin bile gitmesi, kendine bağlı tüm bileşenleri etkileyeceği için daha hassas izleme yapabilmemizi sağlayacaktır.
Diğer özellikler:
- Sunucu Yönetimi: Management Pack'ler (MP), ilgili ürünün zekası gibidirler. SCOM'u ilk kurduğunuzda, elinizde boş bir beyin vardır. Buna zeka eklemeniz gerekir. MP'ler bunu sağlar. Exchange 2010 MP'si içinde, Exchange'i izlemek için gereken counter'lar, bilgiler, KB'ler vardır. Böylece ilgili MP'yi eklediğinizde, o ürünü izlemek için gereken tüm bilgiler otomatik yüklenmiş olur (elbette ince ayar yapmanız gerekecektir) Microsoft ürünlerinin MP'leri ücretsizdir. (Ayrıca ücretsiz olan çok sayıda non-MS Management Pack vardır) MP'leri ilgili product team'in yazdığı doğrudur. (Yani Exchange Management Pack'i, Exchange Product Team yazar) ve bu MP yazılmadan, ürün piyasaya çıkamaz. Yani Exchange Management Pack, ücretsiz olarak download edilecek şekilde MS sitesine yüklenmeden, Exchange Server 2010 piyasaya çıkamaz. Buradan, Microsoft'un ürettiği ürünlerinin hizmet kalitesine verdiği önemi görebiliyoruz.
-Uçtan uca hizmet yönetimi.
-Artan yönetimsel yetkinlik.