yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

8 + 14 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
cozumpark cozumpark cozumpark
 • Raid stripe size

  Bir RAID kontrol kartının verileri RAID kümesi içerisindeki disklere yazarken veya bu disklerden okurken bu verileri ayırdığı parça boyutları olarak isimlendirilir.
   

  Örneğin siz iki disk ile bir RAID kümesi oluşturdunuz. Bu RAID kümesi RAID 0 olarak ayarlandı. Bu ne demektir ? Bu şu demektir, bilgisayarınızdan gelen her bir yazma isteği stripe size değerine göre ikiye bölünecek ve disklere yazılacaktır. Çünkü RAID 0’ ın özelliği budur. Yani gelen datayı disklere böler, bu sayede tek bir diskin yazma hızından daha hızlı hareket eder. Ancak bu aslında stripe size ile çok ilişikili bir durumdur.
   
  Neden derseniz, şöyle düşünelim. Bu RAID kümesinde Stripe size olarak 64KB seçtiniz ve bilgisayarınız 128KB lik bir veriyi diske kayıt etmek istediği zaman RAID kartı bu veriyi ikiye böler ve 64KB bir diske, diğer 64KB ise diğer diske yazılır. Buraya kadar güzel çalışıyor. Benzer şekilde bu dosyayı okumak içinde her iki diske erişmek gereklidir.
   
  Eğer sizin bu mimaride yazmak istediğiniz dosya 128KB değilde 1024KB ise bu durumda bu veri 16 parçaya bölünecek ve 8 – 8 yazılacaktır, bu da tabiki bir zaman alacaktır.
   
  Veya durumu tam tersi düşünelim. Stripe size yüksek tuttuk diyelim ki 512KB. Yine bilgisayarınız 128KB lik bir veriyi kayıt etmek istediğinde bu veri hep bir diske yazılacaktır. Yani siz iki disk ile bir RAID kümesi kurdunuz ancak stripe size nedeni ile küçük veriler için sadece bir diski kullanıyorsunuz.