yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

10 + 13 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
cozumpark cozumpark cozumpark
 • OST

  Micrsoft Outlook programının Exchange Server ürününe bağlanması halinde offline olarak Exchange Server üzerindeki posta kutusunu görüntüleyebilmesi için sahip olduğu tüm bilgileri local disk üzerinde saklamak için kullandığı dosya uzantısıdır. Yani siz bir outlook programını exchange server' a bağlarsanız varsayılan olarak mailler exchange server üzerinde saklanır, ancak bir kopyasıda sizin bilgisayarınızda ost dosya uzantılı olarak saklanır. Bu sayede exchange server üzerinde bir çalışma yapılıerken veya siz exchange server' a bağlı değilken bile bu ost dosyası sayesinde maillerinize ulaşabilirsiniz. Bu sırada yaptığınız tüm değişikler ise tekrar exchange server' a bağlanınca eşitlenir.
   
  Ost dosyasının kullanımını kapatmak mümkündür. Örneğin 10gb lık bir posta kutusuna sahip iseniz ve bilgisayarınıza format atıp tekrar outlook kurarsanız bu 10gb lık veri tekrar bilgisayarınızda ost olarak saklanır. Bu süreçte hem disk üzerinde yer kaplar hemde network üzerinden veya internet üzerinden bu veri alınmaya çalışılır. Veya bir den çok makine kullanıyorsanız yada yeni bir makinede oturum açarsanız bu her seferinden sunucu üzerinden indirilmeye çalışılır. Bu vb nedenler ile ost dosyası kullanmak istemeyebilirsiniz.
   
  Bunun için outlook programını online çalıştırmanız gerekmektedir. Yani outlook' un sürekli olarak exchange server mailbox a bağlı kalması yolu ile verilerinize ulaşıyor olabilirsiniz. Bunun dezavantajı ise, sunucu kesintileri veya sunucuya ulaşamadığınız durumlarda maillerinizede ulaşamazsınız ( hatta outlook açılmaz bile ).
   
  Bu nedenle ost kullanımı outlook üzerindeki hesabın cache mode kullanması ile ilişkilidir. Eğer yeni bir hesap bağlarken cache mode seçerseniz ost kullanılır, seçmezseniz kullanılmaz.
   
  Cache mode ayarları için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz
   
  http://support.microsoft.com/kb/870926
   
  OST dosyalarının boyutları hakkında bilgi almak için PST dosyasının açıklamasının son kısımlarını kontrol edebilirsiniz.